A pini ujë ndërsa hani? Ekspertët shpjegojnë pse nuk duhet

A pini ujë ndërsa hani? Ekspertët shpjegojnë pse nuk duhet

Është shumë e rëndësishme të marrim lëngje të mjaftueshme gjatë ditës, por nuk ka rëndësi se kur i pimë, thonë ekspertët.

Tek njerëzit ekziston një zakon që të pinë ujë gjatë vaktit, por ekspertët theksojnë se ai mund të jetë i padobishëm dhe madje i dëmshëm për procesin e tretjes.

 

 

 

Uji ka shumë përparësi për shëndetin tonë – stimulon sistemin tretës, e mban lëkurën të hidratuar, ndihmon në procesin e humbjes së peshës dhe jep energji. Rekomandohet që të konsumoni të paktën dy litra ujë gjatë ditës për të mbajtur trupin tuaj të hidratuar në mënyrë optimale. Megjithatë, është e rëndësishme të ndani marrjen e ujit nga vakti.

Ekspertët paralajmërojnë se kombinimi i ujit me ushqimin gjatë një vakti mund të zbehë enzimat tretëse që janë kyçe për tretjen e ushqimit.

Kjo mund të rezultojë në dispepsi dhe probleme me tretjen, duke përfshirë kapsllëkun. Përveç kësaj, pirja e ujit gjatë ngrënies së ushqimit mund të shkaktojë një rritje të niveleve të insulinës, gjë që rrit rrezikun e ruajtjes së yndyrës në trup dhe mund të çojë në obezitet.

 

 

 

Ekspertët paralajmërojnë se uji duhet konsumuar gjysmë ore para ngrënies dhe të paktën një orë pas ngrënies për të shmangur problemet e mundshme me tretjen. Nëse nuk ndiheni rehat gjatë ngrënies dhe dëshironi të pini ujë, është më mirë ta bëni gradualisht, në sasi të vogla, në vend që të pini një sasi të madhe uji gjatë vaktit. Kjo qasje mund të ndihmojë në ruajtjen e tretjes efikase dhe shëndetit të mirë.

LEXO EDHE:

Back to top button