A shtojmë peshë nga buka e bardhë? Gënjeshtrat për cilat besojmë të gjithë


Koha e fundit buka është menduar të jetë e dëmshme për shëndetin. Kjo mbështetet nga fakti që shitjet e bukës janë ulur me rreth 40 për qind në 30 vitet e fundit, zbulon një studim italian.

Në shumicën e rasteve, njerëzit nuk blejnë bukë, pasi mendojnë se mund të kenë ndonjë formë të sëmundjes celiake ose për shkak të përmbajtjes së glutenit.

Buka fajësohet për një mori simptomash, nga lodhja, dhimbja e barkut, fryrje dhe dhimbje koke. Por truri është në të njëjtën kohë i varur nga buka, pasi ndihemi të mbushur me energji.

Shkencëtarët e shpjegojnë këtë duke thënë se karbohidratet nga buka stimulojnë prodhimin e hormonit serotonina dhe nevoja më e madhe për serotoninë shfaqet rreth orës 16.00.

Buka e bardhë mund të shpejtojë metabolizmin

Problemi më i madh me bukën e bardhë është se, për shkak të indeksit të tij të lartë glicemik, ai lëshon energji shumë shpejt, kështu që ngre nivelin e sheqerit në gjak. Mund të kontribuojë në shfaqjen e diabetit tip 2 dhe madje mund të përshpejtojë zhvillimin e malignancies.

Prapëseprapë, ata që nuk kanë histori familjare me diabet nuk duhet të shmangin bukën e bardhë, e cila është ideale për të ngrënë gjatë mëngjes pasi shpejton metabolizmin, thonë shkencëtarët.

Buka me drithëra të plota nuk është zgjidhja më e mirë për askënd, dhe disa shkencëtarë pohojnë se buka e tillë përkeqëson simptomat e zorrës së irrituar.

Shtimi i peshës, bukë dhe niseshte

Dietat Atkinson dhe Dukan, si dhe shumë regjime të tjera diete, kufizojnë marrjen e karbohidrateve, duke pretenduar se ato shkaktojnë një rritje të sheqerit në gjak, duke parandaluar trupin nga djegia e yndyrës. Kështu shprehet ideja se buka është e pashëndetshme dhe se na bënë të shtojmë në peshë dhe madje dëmton trupin.

Karbohidratet, nga ana tjetër, në të vërtetë mund të ndihmojnë në humbjen e peshës, thonë shkencëtarët. Ata kanë vërtetuar se niseshte rezistente, e gjetur në ushqime të pasura me karbohidrate si banane, oriz, brumë dhe patate, zvogëlon oreksin, rrit metabolizmin, përmirëson gjendjen shpirtërore, zvogëlon stresin dhe shpejton humbjen e peshës.

Sëmundja celiake diagnostikohet me ndihmën e një testi gjaku, si dhe biopsinë e mostrës së zorrëve. Problemi është se shumë njerëz e deklarojnë veten të sëmurë dhe shmangin gluten. Meqenëse fibra i shtohet ushqimeve pa gluten, njerëz të tillë mund të kenë më shumë probleme me tretjen pas një diete të tillë sesa më parë.

“Në shumë raste, është e vështirë të përcaktohet nëse dikush po ndërhyn me fibra ose gluten në grurë”, tha Sarah Sleet, presidente e Shoqatës Britanike të Celiakisë.

Ngrirja e bukës nuk është e shëndetshme

Ndërsa kjo është një procedurë e thjeshtë për ta mbajtur bukën tuaj të freskët, mund të jetë shkaku i fryrjes në stomak. Ngrirja prish strukturën e grurit të bukës, duke e bërë të vështirë tretjen.

LEXO EDHE:

Back to top button