Ajri i ndotur vret vitaminën D

Ajri i ndotur ndaj të cilit janë të ekspozuar shumë qytetarë në vend, sidomos në muajt e vjeshtës dhe dimrit, ka pasoja të rrezikshme për shëndetin e njerëzve.

Midis tyre është reduktimi i vitaminës D në trup, e cila është vendimtare për ruajtjen e shëndetit të përgjithshëm.

Vitamina D është e nevojshme për trupin sepse ndihmon në përthithjen e kalciumit dhe fosforit nga dieta dhe në këtë mënyrë forcon kockat dhe dhëmbët.

Niveli i ulët i vitaminës D shoqërohet me një dobësim të imunitetit që mund të rezultojë në infeksione më të shpeshta të sistemit të frymëmarrjes, por edhe sëmundje kronike të zemrës dhe enëve të gjakut, shfaqjen e diabetit, depresionit dhe kancerit.

Këto janë simptomat që do t’ju ndihmojnë të ndërhyni në kohë nëse keni mungesë të vitaminës D:

Djersitje e shtuar

Nëse papritmas filloni të djersitni më shumë se zakonisht, pa ndonjë arsye të veçantë, si për shembull rritje e aktivitetit fizik, dhe temperatura e trupit tuaj është normalisht 37 gradë Celsius, duhet të kontrolloni nivelin e vitaminës D në trup.

Lodhje dhe dobësi

Me mungesë të vitaminës D në trup, do të ndiheni të dobët dhe të rraskapitur, edhe kur keni pushim dhe gjumë mjaftueshëm, pavarësisht nëse ushtroheni rregullisht apo jo. Hulumtimet tregojnë se marrja e suplementeve të vitaminës D ndihmon në kontrollin e lëvizshmërisë së muskujve dhe te njerëzit mbi 60 vjeç, zvogëlon rrezikun e rënies dhe lëndimeve me 20 për qind.

Dhimbje kronike

Ndonjëherë ne e injorojmë dhimbjen që nuk është intensive, megjithëse me vetëdije na shkakton siklet ose shqetësim, si dhimbje të vazhdueshme në muskuj, kyçe, kocka. Kjo është një shenjë se ju mungon vitamina D në trupin tuaj. Nëse dhimbja nuk ndalet pas disa javësh, bëni menjëherë një analizë gjaku.

Humor i keq

Mungesa kronike e vitaminës D mund të shkaktojë depresion. Mekanizmi i saktë që e shkakton këtë nuk është përcaktuar, por ka mundësi që vitamina D të ndikojë në hormone si serotonina, të cilat ndikojnë në humor.

Ushqime të pasura me vitaminë D: mëlçia e viçit dhe viçit, e verdha e vezës, toni, sardelet, kërpudhat shiitake, qumështi, jogurti, qumështi i bajameve, lëngu i portokallit, djathrat e fortë, bishtajore.

Gjithmonë merrni suplemente të vitaminës D me ushqim. Vitamina D merret më së miri herët pasdite pasi mund të prishë ciklin tuaj të gjumit.

LEXO EDHE:

Back to top button