Aksident i rëndë në Sllovaki! Treni i pasagjerëve përplaset me një autobus, raportohet për të vdekur dhe të plagosur rëndë

Aksident i rëndë në Sllovaki! Treni i pasagjerëve përplaset me një autobus, raportohet për të vdekur dhe të plagosur rëndë

Të paktën gjashtë persona janë vrarë dhe pesë të tjerë janë plagosur pasi një tren pasagjerësh dhe autobus u përplasën në një vendkalim hekurudhor në Sllovakinë jugore.

Përplasja ndodhi pak pas orës 17:00 (15:00 GMT) pranë qytetit jugperëndimor të Nové Zámky, njoftoi agjencia e lajmeve CTK. Zëdhënësja e hekurudhave, Vladimira Bahylova, tha për AFP se treni Eurocity ishte nisur nga Praga në Budapest.

Petra Klimesova, një zëdhënëse e shërbimeve të shpëtimit, tha se të lënduarit kishin nevojë të menjëherëshme për mjekim dhe shtoi se numri i njerëzve të vrarë në këtë aksident mund të rritet.

Shoferi i trenit përsoi djegie të rënda sepse lokomotiva mori flakë. Përplasja ndodhi në një vendkalim hekurudhor që ishte i mbrojtur me barriera dhe ishte i pajisur me sinjale drite.

Mediat lokale publikuan pamjet video të pasagjerëve që mbanin bagazhe pranë një treni pjesërisht në flakë, ndërsa tym i dendur gri ngrihej në qiell. Katarina Molnarova, një pasagjere që regjistroi videon, tha për AFP se ajo “ndjeu dhe dëgjoi një përplasje dhe një zhurmë” pikërisht kur treni u largua nga stacioni Nové Zámky.

“Pas disa minutash ne mundëm të zbrisnim … Pamë që pjesa e përparme e trenit ishte në zjarr,”. “Nuk kishte asnjë ulërimë apo panik… Ne morëm bagazhin tonë dhe ecëm në rrugë”, ishin komentet e dëshmitarëve.

LEXO EDHE:

Back to top button