Arabia Saudite do të ndërtojë një park argëtimi për nder të krijuesit të ndjerë të “Dragon Ball”

Arabia Saudite do të ndërtojë një park argëtimi për nder të krijuesit të ndjerë të "Dragon Ball"

Arabia Saudite ka njoftuar se do të ndërtojë një park argëtimi bazuar në serialin e famshëm japonez të animuar Dragon Ball, i cili ka shkaktuar reagime të ndryshme nga fansat.

Do të ketë një qift 70 metra në qendër dhe të paktën 30 slitë, sipas kompanisë që qëndron pas projektit. Parku do të jetë atraksioni i parë i tillë në botë i bazuar në serialin legjendar të animuar me të cilin u rritën miliona fëmijë në mbarë botën, raporton BBC .

Postimi tërhoqi disa kritika nga fansat, duke përmendur të dhënat e të drejtave të njeriut në Arabinë Saudite.

Parku do të mbulojë më shumë se gjysmë milioni metra katrorë, sipas Kidia Investment Company (KIC), e cila është në pronësi të plotë të fondit të investimeve të qeverisë së Arabisë Saudite. Planet janë pjesë e një “partneriteti strategjik afatgjatë” midis KIC dhe Toei Animeshon, prodhuesi japonez i Dragon Ball.

Sipas faqes zyrtare të internetit të Dragon Ball, parku do të përfshijë një slitë brenda një dragoi të modeluar sipas Shenron, një dragua që plotëson dëshirat që shfaqet në seri. Kjo është pjesë e planeve të vendit të pasur me energji për të diversifikuar ekonominë e tij larg lëndëve djegëse fosile.

Ndërsa disa tifozë të Dragon Ball kanë mirëpritur planet për parkun tematik, të tjerë në mediat sociale kanë vënë në pikëpyetje vendimin për të vendosur atraksionin në Arabinë Saudite. Vendi është kritikuar për të drejtat e njeriut dhe dështimin për të njohur të drejtat e komunitetit LGBTI.

Njoftimi vjen vetëm disa javë pas vdekjes së krijuesit të Dragon Ball, Akira Toriyama .

Toriyama vdiq më 1 mars, në moshën 68-vjeçare. Vetëm familja e tij dhe shumë pak miq morën pjesë në funeralin e tij, sipas një deklarate në faqen e internetit të Dragon Ball. Fansat në mbarë botën i kanë bërë homazhe Toriyama për krijimin e personazheve që janë bërë pjesë e jetës së tyre.

Seriali komik Dragon Ball debutoi në 1984. Ai ndjek një djalë të quajtur Son Goku në kërkimin e tij për të mbledhur topa magjikë dragoi që mund t’i japin atij superfuqi. Është një nga komiket japoneze më me ndikim dhe më të shitur të të gjitha kohërave.

 

LEXO EDHE:

Back to top button