Arabia Saudite mohon ‘motivet politike’ pas uljes së prodhimit të naftës

Më 5 tetor, OPEC+ vendosi të ulë prodhimin e naftës me 2 milion fuçi në ditë duke filluar nga nëntori

Duke u përballur me një reagim të ashpër nga SHBA, Arabia Saudite mohoi të mërkurën akuzat se motivet politike ishin pas vendimit të grupit prodhues të naftës OPEC+ për të ulur prodhimin me 2 milionë fuçi në ditë.

“Arabia Saudite nuk e politizon naftën. Ne nuk e shohim naftën si armë. Ne e shohim naftën si mallin tonë. Objektivi ynë është të sjellim stabilitet në tregun e naftës,” tha për lajmet Ministri i Shtetit saudit për Punët e Jashtme Adel al-Jubeir. kanali CNN.

Ai shtoi se vendimi ishte thjesht ekonomik “për të ruajtur stabilitetin në tregjet e naftës”.

“Arabia Saudite po merr anën e përpjekjes për të siguruar stabilitetin e tregjeve të naftës”, tha al-Jubeir, duke shtuar se nuk është në anën e Rusisë për këtë çështje.

Të martën, presidenti amerikan Joe Biden paralajmëroi Arabinë Saudite se do të përballet me pasoja nga shkurtimi i prodhimit të naftës, duke shtuar se Uashingtoni do të “rimendojë” marrëdhëniet e tij me Riadin.

“Do të ketë disa pasoja për atë që ata kanë bërë me Rusinë”, tha Biden në një intervistë për CNN.

Vërejtjet e tij erdhën pas një vendimi të 5 tetorit nga Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe Rusia, e njohur gjithashtu si OPEC+, për të ulur prodhimin me 2 milionë fuçi në ditë duke filluar nga nëntori.

LEXO EDHE:

Back to top button