Nipi i Michael Schumacher është plagosur rëndë në një garë në Gjermani

David Schumacher, djali i Ralf Schumacher dhe nipi i legjendarit Michael Schumacher, u plagos rëndë gjatë një aksidenti në garë në Hockenheim, Gjermani.

Schumacher i ri është plagosur rëndë dhe babai i tij, i cili është një shofer për një kohë të gjatë në Formula 1, konfirmoi për Motorsport-Magazin.com se 20-vjeçari theu vertebrën e parë lumbare të shtyllës kurrizore. Megjithatë, nuk kërkohet kirurgji.

“Kur Davidi u kthye në shtëpi, ai u ankua për dhimbje shpine. Pastaj vendosëm të shkonim në spitalin e Salzburgut dhe të bënim një MRI. Rezultoi se i ishte thyer rruaza e mesit. Kjo do të thotë një pushim prej 6 javësh për Davidin”, tha Ralf Schumacher.

Djali u përplas me shoferin Thomas Preining nga Austria. Drejtuesit e mjeteve që lëviznin pas tyre nuk mundën t’i shmangnin, ndaj njërit prej tyre madje mori flakë. Preining fajësoi Schumacher për aksidentin, por mendimi i tij nuk ndahet nga Cora Schumacher, nëna e Davidit.

“Më duhet të them se absolutisht nuk mendoj se është e drejtë që Thomas Preining të bëjë komente negative për djalin tonë çdo herë, pa asnjë autokritikë. Ai bëri një gabim vetë dhe nuk kishte kontroll mbi makinën e tij. Është gjithmonë më e lehtë të gjesh gabime te të tjerët”, ka shkruar Cora në Instagram.

Përveç Schumacher-it, në spital përfunduan edhe dy shoferë të tjerë.

LEXO EDHE:

Back to top button