Arrestohet Robinjo, do të vuajë dënimin në burgun e Brazilit

Robinjo u arrestua në Santos (Brazil) pasi Gjykata e Lartë e Drejtësisë vendosi që 40-vjeçari duhet të kryejë dënimin me burg në Brazil, për përdhunimin e bërë në Itali. Drejtësia braziliane ekzekutoi vendimin e Gjykatës së Lartë të Drejtësisë (STJ) , ndaj agresori do të vuajë një dënim me nëntë vjet burg pasi u dënua në vitin 2022 në Itali për një përdhunim në grup ndaj një shqiptareje të kryer në vendin transalpin në vitin 2013.

Gjykata Federale e Santosit mori letrën e STJ-së pasditen e së enjtes dhe në orët e para të natës së mbrëmshme lëshoi urdhrin e arrestit. Robinjo arriti të arrestohet dhe më vonë u transferua disa orë më vonë në selinë e Policisë Federale. Mediat braziliane ishin prezente gjatë arrestimit të ish-yllit të Real Madridit dhe Milanit.

Ndryshe, Gjykata e Lartë Braziliane e Drejtësisë (STJ) vetëm dje mori një vendim që Robinjo duhet të arrestohet dhe të vuajë dënimin në Brazil. Nëntë nga 11 gjyqtarë votuan për dënimin, duke përmendur se nuk donin të shpërthente një skandal diplomatik midis Brazilit dhe Italisë.

LEXO EDHE:

Back to top button