Arrestohet shtetasi shqiptar në Itali, i konfiskohen 7 kg heroinë

Autoritetet italiane të Guardia di Finanza kanë arrestuar në Rimini një shqiptar 38 vjeçar me akuzën e trafikut të drogës tip heroinë. Ai është ndaluar nga një patrullë rrugore e policisë financiare, në daljen e autostradës Rimini Jug ku po udhëtonte me një shpejtësi mjaft të lartë.

- Advertisements -

38 vjeçari shqiptar ka rrëfyer se po udhëtonte drejt Brindizit ku do të nisej me traget në Shqipëri.

Gjatë kontrollit të parë në automjetin e tij nuk u gjet asnjë bagazh, gjë që ka shtyrë policinë italiane të kryej një kontroll më teknik.

Me ndihmën e qenit antidrogë Danny, u gjetën 7 kg heroinë fshehur në një vend krijuar enkas në pjesën e poshtme të autoradios.

Heorina ishte konfeksionuar me 12 pako të izoluara me celofan e ngjitëse.

“Një konfeksionim i krijuar enkas për t’i shpëtuar nuhatjes së qenëve antidrogë”, nënvizon në raportin e operacionit skuadra operative e Guardia di Finanza e Riminit.

Heroina e sekuestruar kapte vlerën e 1 milionë euro. Korrierit i janë sekuestuar dhe 2 telefona celularë, 760 euro cash si dhe automjeti me të cilën udhëtonte./Oranews

 

LEXO EDHE:

Back to top button