Asensio në listën e shitjes, e kërkojnë dy klube spanjolle

Marko Asensio nuk e ka vendin në njëmbëdhjetëshen e Real Madridit dhe as nuk pritet që ta ketë, ndaj është ndër më të spikaturit që do të dalë në këtë merkato verore. Pas komplikimit të largimit të tij në Angli ose Itali, në Spanjë lindin dy opsion, i cili ka Horhe Mendes duke punuar pa u lodhur për të gjetur destinacionin më të mirë për të.

Edhe pse si plan B, Betis dhe Atlétiko Madrid nuk mund të përjashtohen. Në rastin e skuadrës Verdiblanco, ata donin Seballos, por ky opsion ka qenë i komplikuar. Nëse del një sulmues, të mos harrojmë se ka oferta për Fekir dhe Borja Iglesias, është një nga opsionet në axhendë për të përforcuar anësorët. Betis po pret të shohë nëse lojtari do të rinovojë dhe kështu mund ta shtojë atë në huazim duke mbajtur një opsion blerjeje.

Një tjetër nga klubet që mund të befasojë do të ishte Atletiko. Kujtojmë se Markos Lorente është marrë tashmë vite më parë në një situatë të ngjashme me atë të Asensio.

Atletiko ende pret një ose dy shitje të lojtarëve sulmues dhe Çolo Simeone do të mirëpriste të kishte një krah të djathtë si lojtar i bardhë. 30 milionë euro do të ishte shifra magjike për të përfunduar operacionin, e zbatueshme vetëm nëse i shitet Morata, Korrea apo Griezmann./albeu.com

LEXO EDHE:

Back to top button