​Asif Ali Zardari u zgjodh president i ri i Pakistanit

​Asif Ali Zardari u zgjodh president i ri i Pakistanit

Ligjvënësit pakistanezë zgjodhën të shtunën Asif Ali Zardari, bashkëkryetar i Partisë Popullore të Pakistanit (PPP) të qendrës së majtë, si presidentin e 14-të të vendit.

Zardari, 68-vjeç, mposhti Mahmood Khan Achakzai, një politikan veteran nga provinca jugperëndimore e Balochistanit dhe një kandidat i Këshillit Sunit të opozitës, një grup fetar politik dhe shtëpi e re për ligjvënësit që i përkasin partisë së burgosur të ish-kryeministrit Imran Khan të Pakistanit Tehreek-e-Insaf (PTI).

Disa parti të vogla politike, duke përfshirë Jamiat Ulema-e-Islam Fazal (JUI-F) dhe Jamaat-e-Islami, bojkotuan zgjedhjet dhe asnjë deputet nga këto parti nuk hodhi votat e tyre.

Zardari është politikani i vetëm i zgjedhur në detyrën më të lartë, por simbolike, kushtetuese të vendit për një mandat të dytë. Ai ka shërbyer më parë si president në 2008-2013 gjatë qeverisjes së partisë së tij.

LEXO EDHE:

Back to top button