Assange, nuk do të ekstradohet në ShBA

Themeluesi i WikiLeaks, Julian Assange, nuk do të ekstradohet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, për t’u përballuar me akuzat për spiunazh shkaku, sipas gjyqtarëve i shëndetit të tij mendor dhe rrezikut që ai mund të vetëvritet në një nga burgjet amerikane.

- Advertisment -

Ky është vendimi që ka marrë gjykata teksa përkrahësit e tij janë mbledhur për te festuar në Old Bailey.

48 vjeçi e fitoi betejën e tij kundër autoriteteve amerikane të cilat deshën që ta vënë në gjyq për konspiracion në mënyrë që t’i hakojë kompjuterët e qeverisë dhe për shkeljen e ligjit të spiunazhit duke publikuar dokumente konfidenciale.

LEXO EDHE:

Back to top button