Ata ndërtojnë bunkerë, blejnë ishuj dhe shpenzojnë miliarda: Si po përgatitet elita për fundin e botës?

Ata ndërtojnë bunkerë, blejnë ishuj dhe shpenzojnë miliarda: Si po përgatitet elita për fundin e botës?

Përgatitjet për Ditën e Kijametit ishin në listën e hobive paranojake të individëve, por sipas rezultateve të sondazheve të fundit, nga prilli 2022 deri në prill 2023, amerikanët shpenzuan 11 miliardë dollarë për artikujt e mbijetesës. Rreth një e treta e qytetarëve amerikanë pranojnë se po përgatiten për apokalipsin, ndërsa më të pasurit janë më se të përgatitur.

Të pasurit shpenzojnë qindra miliona dollarë për të siguruar komplekse nëntokësore, ishuj privatë dhe apartamente. Në fund të vitit të kaluar, u përhap lajmi se Mark Zuckerberg po ndërtonte një kështjellë të fshehur nën fermën e tij në një ishull Havai, të kompletuar me energji elektrike dhe furnizime ushqimore, si dhe dyer të mbrojtura nga shpërthimi.
1
Foto: Facebook/Luxury Survival Condo

Miliarderi Frank Vandersloot, njeriu më i pasur i Idahos, së fundmi bleu një fermë prej 2000 hektarësh në jug të pronës së Zuckerberg për 51 milionë dollarë. CEO i OpenAY Sam Altman tha se ai dhe bashkëthemeluesi i PayPal Peter Thiel kishin rënë dakord të fshiheshin në një nga pronat e Thiel në Zelandën e Re nëse botës i vinte fundi.

Në vitin 2022, një këshill lokal i komunitetit në Zelandën e Re jugore bllokoi planet e Theil për të ndërtuar një bunker pranë liqenit të mbrojtur Wanaka. Bukuria dhe largësia e Zelandës së Re nga kontinenti e bënë atë një zgjedhje popullore për elitën e Luginës Siçiliane, duke kërkuar këtë lloj mbrojtjeje në rast lufte, fatkeqësish natyrore ose të ngjashme.
3
Foto: Lori Dill
Vitin e kaluar, shoqata jofitimprurëse e fizikanëve dhe studiuesve vendosi orën e fundit të gjykimit në 90 sekonda deri në mesnatë, njerëzimi më i afërt i zhdukjes në historinë 76-vjeçare të orës.
apokalipsi
Foto: Rising S Company

– Lufta midis Rusisë dhe Ukrainës ka ngritur pikëpyetje se si vendet komunikojnë me njëri-tjetrin. Janë shkelur normat e sjelljes ndërkombëtare. Kërcënimet e fshehta të Rusisë për të përdorur armë bërthamore janë një kujtesë se përshkallëzimi i konfliktit është një rrezik i madh – shpjegon shoqata jofitimprurëse e fizikanëve dhe studiuesve nën autoritetin e të cilëve është ora.

Gjenerata Z, ata të lindur pas vitit 1997, thonë se po përgatiten për fatkeqësi, me 50 për qind të tyre që shpenzojnë para për dispozitat e fundit të botës në vitin 2022, sipas hulumtimit nga Finder.

LEXO EDHE:

Back to top button