Avioni bën uljen emergjente në Los Angelos, humbi një gomë gjatë ngritjes

Avioni bën uljen emergjente në Los Angelos, humbi një gomë gjatë ngritjes

Një avion i linjës ajrore të United Airlines, i nisur për në Japoni, bëri një ulje të sigurt në Los Anxhelos të enjten pasi humbi një gomë ndërsa po ngrihej nga San Francisko.

Makinat e zjarrit qëndruan pranë në Aeroportin Ndërkombëtar të Los Anxhelosit, por nuk ishin të nevojshme, pasi Boeing 777 bëri një ulje të pandërprerë dhe ndaloi rreth dy të tretat e rrugës në një pistë. Zëdhënësi i aeroportit Dae Levine tha se avioni u ul i sigurt.

Fluturimi mbante 235 pasagjerë dhe një ekuipazh prej 14 vetash, tha United. Linja ajrore tha se avioni, i ndërtuar në vitin 2002, ishte projektuar për t’u ulur në mënyrë të sigurt me goma të humbura ose të dëmtuara. Pasagjerët do të zhvendosen në një aeroplan tjetër për pjesën tjetër të udhëtimit, tha United.

Boeing 777 kanë gjashtë goma në secilën nga dy mjetet kryesore të uljes. Videoja e nisjes së Fluturimit 35 tregon aeroplanin duke humbur një nga gjashtë gomat në montimin e pajisjes kryesore të uljes në anën e majtë disa sekonda pas ngritjes.

Mbetjet e gomave u ulën në një parking të punonjësve në Aeroportin Ndërkombëtar të San Franciskos, tha në një deklaratë zëdhënësi i aeroportit Doug Yakel dhe skush nuk u lëndua. Pista u mbyll për pak kohë për të pastruar mbeturinat, por tani është rihapur, tha ai.

Administrata Federale e Aviacionit do të hetojë, tha zëdhënësi Tony Molinaro.

LEXO EDHE:

Back to top button