BE ‘mirënjohëse’ për rolin e OKB-së dhe Turqisë në ndërmjetësimin e rifillimit të marrëveshjes së grurit

BE 'mirënjohëse' për rolin e OKB-së dhe Turqisë në ndërmjetësimin e rifillimit të marrëveshjes së grurit

Bashkimi Evropian është “mirënjohës” për ndihmën e Turqisë dhe të OKB-së për ndërmjetësimin e kthimit të Rusisë në marrëveshjen historike të eksportit të grurit, tha të enjten kryediplomati i saj.

“BE është mirënjohëse për rolin e OKB-së dhe Turqisë në vendimin e Rusisë për t’u kthyer në Iniciativën e Kokrrave të Detit të Zi”, shkroi në Twitter Josep Borrell, shefi i politikës së jashtme të BE-së.

“Ushqimi nuk duhet të përdoret kurrë si armë lufte”, shtoi ai.

“Eksporti i drithit është vendimtar për të trajtuar krizën globale të ushqimit të përkeqësuar nga Rusia,” tha ai, duke u bërë thirrje të gjitha palëve të zgjerojnë Iniciativën e drithit të Detit të Zi.

Më 22 korrik, Turqia, OKB-ja, Rusia dhe Ukraina nënshkruan një marrëveshje në Stamboll për të rifilluar eksportet e drithit në Detin e Zi, të cilat u ndaluan pas fillimit të luftës Rusi-Ukrainë në shkurt.

Të shtunën, Rusia kishte njoftuar se do të pezullonte pjesëmarrjen e saj në marrëveshje për atë që pretendonte se ishte një sulm ukrainas.

Por të mërkurën, Turqia dhe Rusia njoftuan kthimin e Moskës në marrëveshje pas ndërmjetësimit të Ankarasë dhe OKB-së.

Marrëveshja aktuale do të skadojë më 19 nëntor dhe Turqia dhe vendet e tjera kanë kërkuar që ajo të zgjatet.

LEXO EDHE:

Back to top button