Udhëheqësit azerbajxhanas dhe turq diskutojnë deklaratën e përbashkët të Soçit, nisjen e makinës së parë elektrike të Turqisë

Udhëheqësit azerbajxhanas dhe turq diskutojnë deklaratën e përbashkët të Soçit, nisjen e makinës së parë elektrike të Turqisë

Presidenti i Azerbajxhanit dhe homologu i tij turk në një telefonatë kanë diskutuar një deklaratë të përbashkët nga Baku, Moska dhe Jerevani në qytetin bregdetar rus të Soçit, dhe lëshimin e makinës së parë elektrike të prodhuar në vend të Turqisë, sipas një deklarate të Presidencës Azerbajxhan.

“Gjatë bisedës telefonike u diskutua për takimin e Soçit të liderëve të Azerbajxhanit, Rusisë dhe Armenisë dhe deklaratën e përbashkët të nënshkruar. Presidenti (i Azerbajxhanit) Ilham Aliyev përgëzoi presidentin (turk) Recep Tayyip Erdogan me rastin e nisjes së prodhimit masiv të TOGG”, thuhet në deklaratë të mërkurën.

Në deklaratë thuhet gjithashtu se të dy liderët shkëmbyen pikëpamje mbi shumë aspekte të “marrëdhënieve miqësore dhe vëllazërore midis Azerbajxhanit dhe Turqisë”.

Të hënën, Aliyev, homologu i tij rus Vladimir Putin dhe kryeministri armen Nikol Pashinyan ranë dakord të riafirmojnë angazhimin e tyre për një normalizim gjithëpërfshirës të marrëdhënieve Baku-Jerevan dhe për të garantuar paqen, stabilitetin, sigurinë dhe zhvillimin e qëndrueshëm ekonomik të Kaukazit Jugor pas bisedimet trepalëshe në Soçi.

Gjatë bisedimeve, liderët ranë dakord të përmbahen nga përdorimi ose kërcënimi i forcës dhe të diskutojnë dhe zgjidhin çështjet “vetëm mbi bazën e njohjes reciproke të sovranitetit, integritetit territorial dhe paprekshmërisë së kufijve, në përputhje me Kartën e OKB-së dhe Alma. -Deklarata Ata e vitit 1991”, thuhet në deklaratën e përbashkët.

Ndërkohë, Türkiye nxorri në treg makinën e parë elektrike të vendit C-SUV të prodhuar në vend ndërsa vendi të shtunën festoi 99-vjetorin e themelimit të republikës./AA

LEXO EDHE:

Back to top button