Befasi, Argjentina nuk do t ë merr pjesë në Botëror

Argjentina, nënkampione aktuale në botë, finaliste kundër Spanjës në Pekin, nuk do të marrë pjesë në Botëror pasi u eliminua në shtëpi ndaj Republikës Domenikane. Për t’i bërë gjërat edhe më këq, në një ndeshje ku kishte shumicën e lojtarëve kryesorë që vendosën të udhëtonin gjysmën e botës për të luajtur një rol kyç në klasifikim, Argjentina zhgënjeu.

Për herë të parë pas 41 vitesh, Argjentina nuk do të shkojë në Kupën e Botës. Pas një vere në të cilën ajo fitoi “AmeriCup” dhe përpara një trajneri që u largua nga albiceleste në mes të një konflikti me lojtarët e tij.

Në kampionatin e fundit në Kinë, Argjentina ndërtoi një histori mrekullish dhe të pamundurash. Ajo rrëshqiti në një finale 17 vjet më vonë dhe gjatë rrugës rrëzoi Serbinë dhe Francën. Vetëm Spanja, e cila zhvilloi një turne perfekt në duart e MVP Riki Rubio, i mbajti të mbijetuarit e fundit të “Brezit të Artë” që të mos mbretëronin përsëri.

“Unë padyshim që marr përgjegjësinë e plotë. Ne nuk kishim forcën mendore për të qenë të qetë. Ata ishin të durueshëm, na shtynë në kufi dhe luajtën me atë pjesë mendore. Jemi shumë të trishtuar për djemtë, për përpjekjet e tyre dhe padyshim që unë marr përgjegjësi të plotë”, tha Pablo Prigioni, trajneri i tyre./abcnews/

LEXO EDHE:

Back to top button