Benny Gantz është larguar nga qeveria e Netanyahut

Benny Gantz është larguar nga qeveria e Netanyahut

Udhëheqësi i opozitës izraelite Benny Gantz ka njoftuar se po largohet nga qeveria emergjente e kryeministrit Benjamin Netanyahu, e formuar pas një sulmi të 7 tetorit nga lëvizja islamike palestineze Hamas. Gantz tha sonte se po jep dorëheqjen për shkak të mosmarrëveshjeve të opinioneve për të ardhmen e Rripit të Gazës, raporton DPA.

Ish-ministri i mbrojtjes 65-vjeçar ka kërcënuar më parë se do të tërhiqet nëse qeveria e Netanyahut nuk arrin të prodhojë një plan për zgjidhjen e pasluftës në Rripin e Gazës.

Ultimatumi që Gantz i dha Netanyahut për këtë çështje javë më parë skadoi të shtunën. Megjithatë, për shkak të shpëtimit dramatik të katër pengjeve izraelite nga Rripi i Gazës, ai e shtyu konferencën e planifikuar për shtyp në minutën e fundit.

Sipas Gantz, dorëheqja e qeverisë së drejtuar nga Netanyahu do të prekë edhe anëtarët e tjerë të partisë së tij të Unitetit Kombëtar.

Megjithatë, tërheqja e tij nuk do të nënkuptojë rënien e qeverisë, pasi Netanyahu dhe mbështetësit e tij kanë ende një shumicë prej 64 në parlamentin prej 120 anëtarësh, edhe pa partinë e Gantz.

Ai bëri thirrje për zgjedhje të parakohshme. Ai beson se “duhet të ketë zgjedhje pas të cilave do të formohet një qeveri që do të ketë besimin e popullit dhe do të jetë në gjendje të përballet me sfidat”.

Ish gjenerali Gantz iu bashkua qeverisë së Netanyahut si ministër pa portofol pas sulmit të Hamasit, në mënyrë që të dërgonte një sinjal uniteti. Partia centriste e Unitetit Kombëtar, e udhëhequr nga Gantz, ishte në opozitë përpara se të formohej qeveria e jashtëzakonshme.

Netanyahu, pas dorëheqjes së Gantz, lëshoi ​​një deklaratë të shkurtër me shkrim në të cilën ai i kërkoi atij të mos “largohej nga fronti”, por theksoi se largimi i tij nuk do të kërcënonte shumicën parlamentare të Knesset të mbajtur nga koalicioni i krahut të djathtë në pushtet.

LEXO EDHE:

Back to top button