Bitcoin shënoi vlerën më të lartë në dy vitet e fundit

Bitcoin shënoi vlerën më të lartë në dy vitet e fundit

Sipas të dhënave nga CoinMarketCap, çmimi i bitcoin u rrit më shumë se 10 për qind në dy ditë pasi firma e investimeve në kripto dhe softuerëve MicroStrategy njoftoi se kishte blerë rreth 3,000 bitcoin për 155 milionë dollarë dje.

Kompania me bazë në Virxhinia është aktualisht pronari më i madh i bitcoin-it të tregtuar publikisht. Kompania njoftoi në fillim të këtij muaji se zotëron rreth 190,000 argumente të kriptomonedhës, të cilat sot vlejnë mbi 10.5 miliardë dollarë.

Sipas Greta Yuan, drejtuese e kërkimit në platformën e aseteve dixhitale VDX, tregu u “përforcua nga demat e kriptove si MicroStrategy”, si dhe një rekord i ri i flukseve hyrëse nga Bitcoin ETF.

Aksionet e lidhura me kriptovalutat gjithashtu u rritën në tregtimin në MicroStrategy dhe shkëmbimin e kriptomonedhave Coinbase në San Francisko.

Të dyja kompanitë e lidhura me kriptovalutat kanë parë rritje të çmimeve të aksioneve të tyre me 200 për qind gjatë vitit të kaluar.

LEXO EDHE:

Back to top button