Bizhuteritë e Princeshës Diana do të dalin në shitje për të mbledhur para për Ukrainën

Bizhuteritë e Princeshës Diana do të dalin në shitje për të mbledhur para për Ukrainën

Bizhuteritë e zotëruara më parë nga Princesha Diana do të dalin në shitje për të mbledhur para për Ukrainën.

Një gjerdan dhe një palë vathësh me diamant dhe perla, që thuhet se iu dhanë Princeshës së ndjerë të Uellsit nga Dodi Al-Fayed, do të dalin në shitje muajin e ardhshëm dhe mund të arrijnë vlerën prej 11.5 milionë eurove, raporton metro.co.uk.

Gjerdani u mbajt nga Diana në fejesën e saj të fundit zyrtare para vdekjes në vitin 1997 – në mbrëmjen gala për Liqenin e Mjellmave në Royal Albert Hall.

Seti është në pronësi të një familjeje ukrainase që nga viti 2008.

Kjo besohet të jetë hera e parë që bizhuteritë private të Dianës do të shiten publikisht.

Gjerdani është bërë nga 178 diamante, gjegjësisht 51 karat dhe shoqërohet me pesë perla të përshtatshme 12 mm të Detit të Jugut.

Ndryshe, shitja do të bëhet më 27 qershor ndërsa do të shfaqen në Londër përpara se të dalin në ankand në New York.

LEXO EDHE:

Back to top button