Biznesmeni blen “rërë” në Dubai për 34 milionë dollarë

Biznesmeni blen “rërë” në Dubai për 34 milionë dollarë

Nuk është një rezidencë spektakolare, as një apartament luksoz por është vetëm hapësirë e madhe me rërë në një ishull artificial në Dubai. Ishulli i krijuar nga njeriu Jumeirah Bay në Dubai, në formën e kalit të detit, ndodhet larg nga kontinenti, por është i arritshëm nga një urë për ata që duan të shkojnë.

Ai është vetëm një plazh i zbrazët 24,500 metra katrorë por megjithatë një person ishte i gatshëm të paguante 34 milion dollarë ose 42 milion paund për të dhe e bëri pikërisht këtë më 19 prill.

Blerësi nuk është identifikuar, por ata i kanë siguruar shitësit një fitim të rregullt prej 88.5 milionë dirhem. Pronari i mëparshëm pagoi 36.5 milionë dirhemë për të njëjtën hapësirë ​​dy vjet më parë, sipas Departamentit të Tokës së Dubait.

Pronari i ri , i cili nuk jeton në Emiratet e Bashkuara Arabe, thuhet se ka në plan të përdorë më shumë hapësirën sesa pronari i mëparshëm, pasi ata shpresojnë ta përdorin atë për të ndërtuar një shtëpi pushimi familjare.

LEXO EDHE:

Back to top button