Blue Origin rifillon fluturimet turistike në hapësirë ​​pas dy vitesh ndërprerje për shkak të incidentit në shtator 2022

Blue Origin rifillon fluturimet turistike në hapësirë ​​pas dy vitesh ndërprerje për shkak të incidentit në shtator 2022

Pas masave të shumta korrigjuese të zbatuara, “Blue Origin” amerikan nis të dielën me fluturime të reja turistike në hapësirë.

Kompania Blue Origin e miliarderit amerikan Jeff Bezos është gati të bëjë një rikthim triumfues në hapësirë ​​pas një pauze gati dyvjeçare për shkak të dështimit të misionit të tyre të fundit.

 

 

I planifikuar për të dielën, misioni NC-25 do të ngrihet nga vendi i nisjes 1 në Teksasin perëndimor, duke filluar nga ora 3:30 pasdite. Midis ekuipazhit prej gjashtë anëtarësh është Ed Dwight, kandidati i parë astronaut afrikano-amerikan në Shtetet e Bashkuara.

 

Raketa New Shepard, e cila është ndalur që nga incidenti në shtator 2022, do të bëjë atë fluturim vendimtar të kthimit në hapësirë. Pas incidentit, Administrata Federale e Aviacionit të SHBA kreu një rishikim të gjerë, duke konfirmuar përfundimet e Blue Origin.

 

Kompania kishte mandat të krahasonte 21 masa korrigjuese, duke përfshirë modifikimet e motorit dhe ristrukturimin organizativ. Vazhdimi i misionit të Blue Origin shënon një hap të rëndësishëm përpara në eksplorimin e hapësirës.

LEXO EDHE:

Back to top button