Bora e madhe vështirëson trafikun në Britaninë e Madhe

Bora e madhe vështirëson trafikun në Britaninë e Madhe

Reshjet e dendura të borës në pjesën më të madhe të Britanisë së Madhe kanë ndërprerë transportin ajror, hekurudhor dhe rrugor, ndërsa dy termocentrale emergjente me qymyr janë vënë në gatishmëri në rast të ndërprerjeve të energjisë, për shkak të temperaturave më të ulëta të regjistruara këtë vit.

Trafiku në pjesë të metrosë së Londrës u pezullua, dhe shumë nisje u vonuan ose vonuan, ndërsa autostradat u bllokuan për shkak të borës.

Aeroportet Gatwick dhe Stansted të Londrës kanë paralajmëruar se pasagjerët në shumë fluturime mund të përballen me vonesa.

Met Office ka lëshuar një paralajmërim të verdhë moti për borë dhe akull në Londër dhe Anglinë juglindore, me paralajmërime për akull dhe mjegull në pjesë të tjera të Anglisë dhe në të gjithë Irlandën e Veriut.

Në veri të Skocisë, temperaturat ranë nën minus 15 gradë Celsius.

Rrjeti Kombëtar i Transmetimit të Energjisë Elektrike të Britanisë ka lëshuar një njoftim se dy termocentrale me qymyr janë vendosur në gatishmëri emergjente.

Ata shtojnë se nuk është e sigurt nëse termocentralet do të përdoren, por do të jenë gati.

LEXO EDHE:

Back to top button