Britania do të furnizohet me 5 milion doza të vaksinës Moderna

Britania ka siguruar 5 milion doza të një vaksine eksperimentale COVID-19 të zhvilluar nga kompania amerikane Moderna Inc pasi raportoi rezultate pozitive të provës, tha të hënën ministri i shëndetësisë Matt Hancock.

- Advertisment -

Të dhënat treguan se vaksina e Moderna ishte 94.5% efektive në parandalimin e COVID-19. “Ne sot kemi siguruar një marrëveshje fillestare për 5 milion doza të vaksinës Moderna”, tha Hancock në një konferencë shtypi.

Britania më parë kishte siguruar marrëveshje furnizimi për një total prej 350 milion dozash vaksinash nga gjashtë furnitorë të ndryshëm, përfshirë Pfizer Inc, vaksina e të cilit u gjet të ishte më shumë se 90% efektive dhe 100 milion doza të një kandidati të AstraZeneca / Oxford që pritet të raportojë së shpejti rezultatet.

LEXO EDHE:

Back to top button