Çavi: Reali është favorit, ne duhet të kontrollojmë lojën

Çavi Hernandez, trajneri i Barcelonës, foli në një konferencë për shtyp në prag të ndeshjes së parë gjysmëfinale të Kupës së Mbretit.

 

“Është një mundësi e shkëlqyer për të fituar një titull, ne e dimë se Reali është rival i vështirë, por qëllimi ynë është të fitojmë. Mendoj se gjithçka do të vendoset pas kthimit në Camp Nou. Reali vazhdon të jetë favorit, ata janë kampionët në fuqi në Spanjë dhe në Evropë”.

 

Çfarë duhet të bëjë Barcelona për të fituar?

 

“Ne duhet të jemi më shumë se kurrë një ekip. Duhet të jemi të guximshëm, të kemi personalitet, të minimizojmë gabimet sepse ata kanë tranzicione të shkëlqyera me Valverde dhe Vinisius. Ne duhet të përpiqemi të kontrollojmë lojën.”

 

A është i rëndësishëm aspekti mendor për nesër?

 

“Është gjithmonë i rëndësishëm. Ne duhet të bëjmë një pastrim të pastër të dy ndeshjeve të mëparshme. Ne kemi qenë të mirë në këtë kompeticion, është një mundësi e mirë për të reaguar. Dy ndeshjet e fundit kanë shkuar keq, por këtë vit jemi përmirësuar, ne jemi në gjysmëfinale të Kupës, ne kemi fituar Superkupën dhe jemi ende në La ligë”.

 

A mendoni vërtet se Real Madridi është favorit?

 

“Ajo që thashë është e thjeshtë. Ata fituan ligën dhe Champions League. Është e vërtetë që i mundëm në Superkupë, por duhet të jem i sinqertë dhe të them se ata janë favoritët. Në të njëjtën kohë, megjithatë, mendoj ne kemi armët në dispozicion për t’i vënë në vështirësi. Pres një garë shumë të ekuilibruar”

 

Jeni të shqetësuar për drejtimin e arbitrit?

 

Jo. Që kur kam qenë te Barça, gjyqtarët nuk na kanë ndihmuar. Nuk më pëlqen të fitoj duke mashtruar”./abcnews/

LEXO EDHE:

Back to top button