Çfarë duhet të hani për një gjëndër tiroide të shëndetshme dhe cilat ushqime duhet të shmangni?

Gjëndra tiroide kontrollon proceset metabolike në trup. Kur gjëndra tiroide bëhet e ngadaltë ose tepër aktive, kjo mund të çojë në probleme shëndetësore.

Një nga mënyrat më të mira për të siguruar funksionin optimal të tiroides është nëpërmjet ushqimit që hamë. Shumë komponentë në dietën tonë të përditshme mund të ndihmojnë gjëndrën tiroide të qëndrojë në ekuilibër ose të arrijë një gjendje ekuilibri nëse nuk funksionon siç duhet.

Këto tetë ushqime kanë një efekt të madh në gjëndrën tiroide – ndaj konsumojini sa më shpesh.

Kos – Një ushqim probiotik që është një nga më të mirët për gjëndrën tiroide. Produktet e qumështit janë shumë ushqyese dhe plotësojnë nevojat e organizmit për jod. Jodi është i nevojshëm për funksionimin optimal të gjëndrës tiroide.

Frutat: mollët, dardhat dhe agrumet – Mollët, dardhat, kumbullat dhe agrumet janë të pasura me pektina, të cilat ndihmojnë në detoksifikimin e trupit të merkurit – një nga metalet më kritike që lidhet me problemet e tiroides.

Arra dhe fara – Farat e kungullit, farat e lulediellit dhe arrat janë burime të pasura të zinkut. Nivelet e ulëta të zinkut janë lidhur me problemet e tiroides. Shtojini ato në sallata ose hani ato si ushqime të lehta për të mbushur trupin tuaj me zink.

Bishtajoret dhe fasulet – Fasulet dhe bishtajoret janë të pasura jo vetëm me zink, por edhe me fibra. Ato ndihmojnë në rregullimin e sistemit tretës, veçanërisht zorrët dhe parandalojnë kapsllëkun. Qiqrat janë një nga bishtajoret më të shëndetshme për problemet e tiroides.

Çaji jeshil – Çaji jeshil njihet në mbarë botën si një përmirësues i metabolizmit. Çaji jeshil përmban katekina, një lloj antioksiduesi që bën që qelizat dhjamore të çlirojnë yndyrën dhe ndihmon mëlçinë të djegë yndyrën e tepërt.

Drithërat e plota – Trupi përdor më shumë energji për të tretur drithërat. Metabolizmi nxitet me fibra shtesë, sepse trupi duhet të punojë më shumë për të zbërthyer drithërat. Provoni të hani tërshërë, oriz kaf, lakër, bukë me drithëra dhe quinoa për të rritur metabolizmin tuaj dhe për të ndihmuar tiroiden tuaj.

Avokado – Avokado është një ushqim mrekullibërës i dietës moderne. Të mbushura me antioksidantë, yndyrna të mira, fibra dhe lëndë ushqyese thelbësore, avokadot janë një zgjedhje e shkëlqyer për ata me një tiroide të çekuilibruar.

Brokoli – Brokoli është i pasur me kalcium dhe vitaminë C. Ndihmon trupin të përshpejtojë metabolizmin dhe është i pasur me fibra vegjetale. Çdo gjë që ndihmon në përshpejtimin e metabolizmit është e dobishme për problemet e tiroides.

Dhe cilat ushqime duhet të shmangni nëse keni probleme me tiroiden?

Soja – Shumë soje shkakton probleme te ata me hipotiroidizëm, një gjendje që ndodh kur gjëndra tiroide nuk prodhon mjaftueshëm hormone tiroide. Problemi kryesor është se soja mund të ndërhyjë në përthithjen e hormoneve të marra nga pacientë të tillë.

Lakra dhe perimet jeshile – Lakra dhe perimet e ngjashme, nëse hahen të papërpunuara në sasi të mëdha, veçanërisht në kontekstin e mungesës së jodit ose niveleve kufitare të jodit, mund të çojnë në hipotiroidizëm. Kjo perime krijon një substancë që konkurron me marrjen e jodit nga gjëndra tiroide.

Megjithatë, nëse vuani nga problemet e tiroides, konsultohuni me mjekun tuaj përpara se të përfshini ndonjë ushqim në dietën tuaj.

LEXO EDHE:

Back to top button