Ç’farë ndodh me trupin tuaj kur pini ujë me gaz?

Ç'farë ndodh me trupin tuaj kur pini ujë me gaz?

Uji me gaz është një nga ato pije për të cilat qarkullojnë histori të ndryshme. Ndërsa disa betohen se funksionon jashtëzakonisht mirë në tretje, zgjidh problemin e të përzierave, hangoverit etj., të tjerë e shmangin, duke pasur parasysh se gazrat janë të dëmshëm për trupin e tyre.

Për t’i dhënë fund dyshimeve për ujin me gaz, faqja amerikane Healthline, e cila merret kryesisht me shëndetin e njerëzve, ka publikuar rezultatet e një studimi që hedh poshtë të gjitha dyshimet dhe keqkuptimet për pijen e preferuar të shumëkujt.

Sipas këtij studimi, nuk ka indikacione se uji acid në çdo rast dëmton trupin dhe shëndetin e njeriut. Trupi i njeriut ruan stabilitetin alkalik, dhe veshkat dhe mushkëritë do të largojnë dioksidin e tepërt të karbonit nga trupi.+

Ndryshe nga pijet e tjera të gazuara, uji me gaz nuk përmban substanca të dëmshme, siç është sheqeri, ndaj nuk ka ndikim negativ në smaltin e dhëmbëve. Përveç kësaj, rezultoi se kanë të drejtë të gjithë ata që e rekomandojnë si aleat të tretjes së patrazuar, sepse me të vërtetë ka efekte pozitive në sistemin tretës.

Rezultatet e disa kërkimeve të kufizuara, rezultatet e të cilave ende nuk janë vërtetuar plotësisht, kanë treguar se ekziston mundësia që uji me gaz të reduktojë problemet e kapsllëkut dhe të përmirësojë punën e zemrës, pasi ul nivelin e kolesterolit të keq.

Pra, uji i gazuar ka një efekt pozitiv në trupin e njeriut. Megjithatë, kini kujdes nëse keni tension të lartë, në këtë rast konsultohuni me mjekun tuaj.

LEXO EDHE:

Back to top button