Çfarë ndodh në trup nëse hani spinaq çdo ditë?

Nëse e keni parë filmin vizatimor Popeye si fëmijë, me siguri ju kujtohet se sa forcë i dha një kanaçe me spinaq atij marinari. Në të vërtetë, spinaqi është një ushqim shumë i shëndetshëm, por nuk do ta vini re menjëherë ndryshimin nëse filloni ta konsumoni çdo ditë.

Përfitimet e të ngrënit të spinaqit shfaqen gradualisht, duke ndikuar në shëndetin afatshkurtër dhe afatgjatë pa e kuptuar fare. Jeni të interesuar se si? Vazhdoni të lexoni për të zbuluar.

Përfitimet afatshkurtra nga konsumimi i rregullt i spinaqit

Dietologia Ja Boakje thotë për Parade se është e sigurt të konsumohet spinaq çdo ditë, por në sasinë e një grushti.

“Ngrënia e shumë spinaqit mund të çojë në marrjen e tepërt të oksalateve, të cilat mund të kontribuojnë në formimin e gurëve në veshka te individët e ndjeshëm. Megjithatë, do të ishte e vështirë për shumicën e njerëzve që të konsumonin sasi të tepërta spinaqi në baza ditore, pasi spinaqi është një ushqim i ngopshëm për shkak të përmbajtjes së lartë të fibrave”, thekson Boakye.

Dietologia Carolyn Young thotë se njerëzit që marrin ilaçe për hollimin e gjakut duhet të kenë kujdes se sa spinaq hanë, pasi ai është i pasur me vitaminë K, e cila hollon gjakun.

Ndryshe, spinaqi përmban shumë vitamina A, C dhe K, folate, magnez, mangan, fibra dhe antioksidantë.

“Fibrat dietike në spinaq promovojnë tretje të shëndetshme dhe lëvizje të rregullta të zorrëve. Fibrat mbështesin një mikrobiomë të shëndetshme të zorrëve, e cila është thelbësore për shëndetin e përgjithshëm të tretjes”, shpjegon Boakye.

Një përfitim tjetër afatshkurtër i konsumit të rregullt të spinaqit është më pak sëmundje për shkak të një sistemi imunitar më të fortë.

“Spinaqi është i pasur me vitaminë C, e cila forcon sistemin imunitar, ndihmon në funksionimin e qelizave të bardha të gjakut dhe mbron qelizat nga dëmtimi oksidativ. Kjo ju mban të shëndetshëm, duke supozuar se menaxhoni stresin, pini ujë, flini mjaftueshëm dhe angazhoheni në aktivitete të tjera të mirëqenies. “, theksoi Boakje.

Përfitimet afatgjata të konsumimit të rregullt të spinaqit

Nëse konsumoni rregullisht spinaq për një periudhë të gjatë kohore, të dy nutricionistët pajtohen se mund të përjetoni pesë përfitime.

Këto janë rreziku i reduktuar i zhvillimit të sëmundjeve kardiovaskulare, zvogëlimi i rrezikut të rënies njohëse dhe demencës, vizioni më i mirë, rreziku i reduktuar i zhvillimit të sëmundjeve të caktuara dhe kancerit dhe kockat e forta dhe të shëndetshme.

LEXO EDHE:

Back to top button