Çfarë ndodh në trupin tonë në nxehtësinë ekstreme dhe si duhet të sillemi

Çfarë ndodh në trupin tonë në nxehtësinë ekstreme dhe si duhet të sillemi

Enët e gjakut zgjerohen (vazodilimi), gjë që shkakton uljen e presionit. Një ndryshim në presionin e gjakut mund të shkaktojë dobësi dhe të fikët, dhe për shkak se zemra rreh më shpejt, mund të ndodhë edhe një atak në zemër. Vëllimi i qarkullimit zvogëlohet dhe gjaku bëhet më i trashë, gjë që mund të shkaktojë trombozë. Gjithashtu, duke ftohur trupin, d.m.th., djersitja, lëngjet dhe elektrolitet humbasin nga trupi, dhe djersitja intensive mund të shkaktojë ngërçe nga nxehtësia dhe rraskapitje. Rrezatimi UV mund të shkaktojë formimin e tumoreve malinje të lëkurës (për shembull melanoma), dhe gjithashtu mund të shkaktojë zhvillimin e kataraktave.

Si duhet të sillemi gjatë vapës ekstreme?

Gjatë vapës së madhe, pra gjatë muajve të verës, është e rëndësishme të jeni të kujdesshëm dhe të mbroni siç duhet shëndetin tuaj dhe të të dashurve tuaj.

Duhet të merren masat e duhura.
* Shmangni ekspozimin ndaj rrezeve të diellit direkte, veçanërisht midis orës 10:00 dhe 17:00 – kjo është veçanërisht e vërtetë për njerëzit me rrezik të shtuar të goditjes nga nxehtësia.
* Shmangni daljet në pjesët më të nxehta të ditës,
* Pini mjaft lëngje, pra ujë pa gaz ose pije me pak kalori pa kafeinë, alkool dhe sheqer. Është e rëndësishme të pini lëngje gjatë gjithë kohës, jo vetëm kur ndiheni të etur.
* Vishni veshje të lehta dhe të lirshme me ngjyra të lehta të bëra nga materiale natyrale. Mos harroni kapelet dhe kapelat, si dhe syzet e diellit, si dhe kremrat kundër diellit.
* Hani më shumë vakte më të vogla të pasura me perime dhe fruta të freskëta.
* Bëni dush me ujë të vakët dhe mund të aplikoni edhe kompresa të ftohta.
* Nëse punoni ose stërviteni jashtë, bëni pushime më të shpeshta në hije dhe pini më shumë lëngje – një gotë çdo 30 minuta.

Ka dy forma të goditjes nga nxehtësia: klasike dhe sforcuese.

Goditja klasike e nxehtësisë ndodh gjatë ekspozimit afatgjatë ndaj nxehtësisë dhe kryesisht ndodh në muajt e verës dhe te të moshuarit, veçanërisht ata me lëvizshmëri të kufizuar. Goditja nga nxehtësia e shkaktuar nga stërvitja është karakteristikë e njerëzve të shëndetshëm dhe aktivë – më konkretisht për grupe të veçanta si atletët, punëtorët e ndërtimit ose punëtorët e tjerë në natyrë.

Simptomat e goditjes nga nxehtësia
*Lëkurë e kuqe dhe e nxehtë
* Dhimbje koke
* Konfuzion
* Dhimbje muskulore
* Të përzier * Dobësi
*
nervozizëm
* Puls i shpejtë
* Frymëmarrje e shpejtë
* Të fikët
* Temperatura e trupit mbi 40 gradë

Kush është më i rrezikuar?
Më të rrezikuarit janë të sëmurët kronikë, veçanërisht ata që vuajnë nga sëmundjet kardiovaskulare, personat mbi 65 vjeç dhe fëmijët, punëtorët në natyrë, sportistët, ushtarët…

LEXO EDHE:

Back to top button