Cila është mënyra më e mirë për t’u maturuar pas shumë alkoolit?

Festimet e kreshmës janë duke u zhvilluar, festimet para Vitit të Ri, festat dhe rastet e tjera në të cilat konsumohet mjaft alkool po vijnë. Që të nesërmen të mos keni dhimbje koke, ka zgjidhje për hangover.

Edhe pse shumë njerëz arrijnë të pinë një filxhan kafe pasi zgjohen për t’u zgjuar dhe esëll, ekspertët thonë se kjo është alternativa më e keqe. Pirja e kafesë mund të zgjasë një hangover, jo të lehtësojë efektet e saj negative.

Nëse nuk ndiheni më mirë pas një nate të ashpër, provoni këtë ilaç kundër hangover që u zbulua disa vite më parë nga shkencëtarët në Institutin e Teknologjisë Kimike në Mumbai.

Zgjidhja më e mirë është një pije që mund ta bëni nga uji i kokosit, gëlqereja dhe dardha, së bashku me një vakt me djathë, domate dhe kastravec.

Ky kombinim i ushqimit dhe pijeve ndihmon në zbutjen e efekteve të alkoolit për një periudhë të shkurtër kohe.

LEXO EDHE:

Back to top button