Çmimet e naftës u stabilizuan në tregjet ndërkombëtare të premten mbi nivelin e 84 dollarëve

Çmimet e naftës u stabilizuan në tregjet ndërkombëtare të premten mbi nivelin e 84 dollarëve, mbështetur nga indikacionet e shpeshta për normalizimin e kërkesës në Kinë pas lehtësimit të masave kundër Covid.

Në tregun e Londrës, çmimi i një fuçie pasdite ishte me 31 cent më i lartë se mbyllja e djeshme dhe arriti në 84.34 dollarë. Në tregun amerikan, një fuçi u tregtua me 44 cent më lart në 78,83 dollarë.

Në fund të javës, tregtarët u fokusuan në shenjat e shpeshta të forcimit të kërkesës në Kinë pas heqjes së kufizimeve të rrepta pandemike.

Ata u inkurajuan nga rritja e blerjes së naftës dhe rimëkëmbja e trafikut rrugor. Analistët e ANZ tregojnë për një rritje prej 31 përqind në indeksin e densitetit të trafikut të 15 qyteteve kineze krahasuar me javën e kaluar.

Furnizimi mund të reduktohet për shkak të sanksioneve të reja perëndimore të paralajmëruara ndaj naftës ruse.

Grupi G7 dhe aleatët e tij e mbyllën çmimin e naftës ruse në 60 dollarë në fillim të dhjetorit dhe BE-ja vendosi një embargo ndaj fuçive ruse të dërguara me anije në të njëjtën ditë. Në fillim të shkurtit, Unioni planifikon të zgjasë ndalimin e importit të produkteve ruse të naftës.

Rusia u përgjigj me një ndalim pesë-mujor të shitjes së naftës për vendet që e ulën çmimin e saj.

“Tregtarët po llogarisin në një rritje të çmimeve duke pasur parasysh shkurtimet e mëtejshme të furnizimit nga Rusia dhe normalizimin e kërkesës kineze për karburant,” shpjegon Stephen Brannock i PVM.

Çmimet u mbështetën dje nga një dollar më i dobët pasi inflacioni amerikan u zbut në dhjetor, duke ushqyer shpresat se banka qendrore e SHBA do të lehtësojë ritmin e rritjes së normave të interesit.

Një dollar më i dobët ndihmon kërkesën pasi forcon fuqinë blerëse të blerësve në monedha të tjera.

Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) njoftoi sot veçmas se çmimi i një fuçie të shportës së naftës të anëtarëve të saj u rrit me 2,60 dollarë në 80,73 dollarë të enjten.

LEXO EDHE:

Back to top button