Çokollata na bën të lumtur, por a mund të hahet çdo ditë?

Çokollata na bën të lumtur, por a mund të hahet çdo ditë?

Si e gëzoni veten kur jeni të trishtuar? Ndoshta po kërkoni një copë çokollatë ose po shijoni një akullore me çokollatë. Çokollata ka aftësinë të na ngrejë humorin sa herë që nevojitet.

Por a keni menduar ndonjëherë për arsyet e këtij fenomeni? Edhe pse shumë ia atribuojnë shijes ngushëlluese dhe të lezetshme, ekziston një shpjegim shkencor për lidhjen midis çokollatës dhe lumturisë.

Çokollata, veçanërisht çokollata e zezë, na ndihmon të përballojmë stresin. Çokollata e zezë përmban antioksidantë që kanë aftësinë natyrale për të ngritur humorin tonë.

Sipas hulumtimit të Qendrës për Farmakologjinë Njerëzore në Universitetin e Teknologjisë Swinburne në Melburn, Australi, disa komponentë, duke përfshirë antioksidantët në çokollatë, ndihmojnë në prodhimin e serotoninës në tru, gjë që më tej na bën të ndihemi të lumtur dhe të relaksuar. Këta përbërës, që gjenden në çokollatën e zezë, janë triptofani, feniletilalanina dhe teobromina.

Hulumtimi shpjegon më tej se feniletilamina vepron si një antidepresant natyral dhe ndihmon në çlirimin natyral të dopaminës, duke ruajtur mirëqenien e përgjithshme. Nivelet adekuate të dopaminës tek njerëzit ndihmojnë në përmirësimin e fokusit, vëmendjes dhe funksionit njohës dhe i mbajnë njerëzit aktivë.

Por a është mirë të hani çokollatë çdo ditë? Sa çokollatë mund të hani në ditë?

Çokollata me të vërtetë e bën një person të lumtur. Por sipas nutricionistit Simrun Chopra, nuk ka gjë të tillë si ushqim i mirë dhe ushqim i keq. Bilanci që krijoni në dietën tuaj është i rëndësishëm. Chopra ju sugjeron të gjitha llojet e ushqimeve, por sigurisht me moderim në mënyrë që ta shijoni për një kohë më të gjatë.

Sipas Fondacionit Britanik të Zemrës, një copë çokollatë prej 50 g përmban 250 kalori. Prandaj, duhet të jeni të kujdesshëm kur e hani për të shmangur komplikimet, duke përfshirë obezitetin, kolesterolin e shtuar, sheqerin e lartë në gjak, etj.

Gjithashtu, çokollata e zezë përmban më shumë kakao dhe gjalpë kakao në krahasim me çokollatën e qumështit, por sasia e polifenoleve varet nga mënyra se si përpunohet çokollata, që nuk do të thotë se të gjitha çokollatat e zeza janë domosdoshmërisht më të shëndetshme.

Kjo na çon në pyetjen: sa çokollatë është shumë?

Ekspertët sugjerojnë që mund të hani deri në 30 gram çokollatë të zezë në ditë për të shijuar përfitimet e saj.

LEXO EDHE:

Back to top button