Dani Alves kalon rekordin 56-vjeçar të Brazilit

Mbrojtësi i djathtë, Dani Alves është bërë lojtari më i vjetër që është ftuar nga Brazili për Kupën e Botës. Trajneri brazilian, Tite, befasoi shumë njerëz duke e përfshirë veteranin 39-vjeçar në listën përfundimtare të lojtarëve që do të shkojnë në Botëror.

Dani Alves kaloi rekordin e Djalma Santos të vendosur në vitin 1966. Aplikimi përfshinte gjithashtu një tjetër mbrojtës veteran, 38-vjeçarin Tiago Silva nga Çellsi.

Dani Alves ka 125 paraqitje dhe tetë gola për Brazilin që nga debutimi i tij në 2006. Verën e kaluar, lojtari u largua nga Barcelona, pas së cilës nënshkroi kontratë me Pumas.

 

LEXO EDHE:

Back to top button