Dhjetëra të plagosur si pasojë e shpërthimit të një zjarri në një ndërtesë në Bronx

Dhjetëra njerëz pësuan lëndime kërcënuese për jetën në një zjarr të madh në një apartament në Bronx të dielën, në atë që komisioneri i zjarrfikësve të Nju Jorkut tha se ishte një nga flakët më të këqija në qytet në vitet e fundit.

Sipas FDNY, rreth 200 zjarrfikës u përgjigjën në vendngjarje të dielën në apartamentet Tëin Park, një ndërtesë 19-katëshe në East 181st Street.

Tridhjetë e dy persona u transportuan në pesë spitale, ku shumica e viktimave vuanin nga thithja e rëndë e tymit, tha komisioneri i FDNY Daniel Nigro.

Zjarrfikësit gjetën viktima në çdo kat dhe po i nxirrnin jashtë me arrest kardiak dhe të frymëmarrjes, tha ai.

“Kjo është e paprecedentë në qytetin tonë. Presim që të ketë shumë viktima”, tha ai.

Nigro e krahasoi ashpërsinë e zjarrit me zjarrin e klubit social “Happy Land”, i cili vrau 87 njerëz në vitin 1990 kur një burrë i vuri flakën ndërtesës pasi një debati me ish të dashurën e tij dhe u hodh nga klubi.

Zjarri nuk dyshohet të ketë origjinë të dyshimtë por po hetohet për shkaqet.

Zjarri i së dielës vjen vetëm disa ditë pasi një zjarr në shtëpi në Filadelfia la të vdekur 12 persona, përfshirë tetë fëmijë.

 

LEXO EDHE:

Back to top button