Dhjetëra të vrarë nga përleshjet mes bandave në Meksikë

Të paktën 20 persona janë vrarë në përleshjet e armatosura mes bandave të drogës në Meksikën veriore.

- Advertisements -

Mediat lokale raportuan se grupet e organizuara kriminale rivale u përleshën në qytetin Chihuahua për të kontrolluar rajonin.

Sipas dëshmitarëve okularë, 20 persona u vranë në disa përleshje.

Zyra e Prokurorit të Shtetit në Chihuahua njoftoi se ka nisur një hetim të gjerë për incidentin.

Zyrtarët thanë se tregtia e drogës në rajon kontrollohet nga anëtarët e kartelit Sinaloa.

Karteli i gjeneratës së re Jalisco (CJNG), i konsideruar si organizata kriminale më e fuqishme dhe e dhunshme në Meksikë, është në luftë me kartelin Sinaloa dhe grupe të tjera për të kontrolluar rajonin.

LEXO EDHE:

Back to top button