Dimri i ngrohtë i Evropës ka tharë lumenjtë, liqenet dhe kanalet

Vala e të nxehtit të dimrit, reshjet e ulëta rekord dhe mungesa marramendëse e borës në Evropë kanë lënë lumenjtë, kanalet dhe liqenet në të gjithë kontinentin në nivele alarmante të ulëta, me ekspertët që paralajmërojnë se mund të ndodhë një përsëritje e thatësirave të rënda të vitit të kaluar.

Imazhet e shtretërve të lumenjve dhe liqeneve të tharë zakonisht shoqërohen me verë të nxehtë – jo me dimër. Por një fillim viti jashtëzakonisht i ngrohtë dhe i thatë po prek pjesë të Evropës, duke përfshirë Francën qendrore dhe jugperëndimore, Spanjën veriore dhe Italinë veriore.

Ka shqetësime se çfarë mund të thotë kjo për furnizimin me ujë.

Situata e ujit në Evropë është bërë “shumë e pasigurt”, sipas një studimi të publikuar në janar nga studiuesit në Universitetin e Teknologjisë të Grazit në Austri, i cili përdori të dhëna satelitore për të analizuar burimet ujore nëntokësore në botë.

“Disa vite më parë, nuk do ta kisha imagjinuar kurrë që uji do të ishte problem këtu në Evropë”, thotë Torsten Meyer-Guhr, një nga studiuesit. “Ne në fakt kemi probleme me furnizimin me ujë – duhet të mendojmë për këtë.”

Moti rekord i thatë në Francë

Franca, e cila po përjeton periudhën e saj më të thatë në më shumë se 60 vjet, së shpejti mund të vendosë kufizime të ujit.

Vendi “vuajti një varg prej 32 ditësh pa reshje nga 21 janari deri më 21 shkurt,” i tha CNN Simon Mittelberger, një klimatolog në Météo-France, periudha më e gjatë që nga mbajtja e të dhënave në 1959.

Ajo ka një efekt të dëmshëm në lumenj dhe liqene, si dhe në tokë.

“Toka është shumë më e thatë se zakonisht”, thotë Mittelberger. Niveli aktual i lagështisë së tokës në Francë normalisht nuk do të shihej deri në mes të prillit.

Reshjet e borës janë gjithashtu të ulëta. “Situata në Pyrenees është afër sasisë më të ulët të borës në rekord për atë kohë të vitit,” tha Mittelberger. Sipas Fondacionit Kërkimor CIMA, në Alpe ka 63% më pak borë se zakonisht.

Mungesa e borës në dimër mund të kërcënojë furnizimin me ujë në pranverë dhe verë, sepse ka më pak shkrirje bore për të mbështetur lumenjtë.

Varkat me pedale në brigjet e liqenit të tharë Montbel në Francën Jugperëndimore

Verën e kaluar Franca pësoi thatësirën e saj më të keqe në histori, por Mittelberger paralajmëron këtë vit “situata mund të jetë edhe më e keqe nëse nuk do të ketë reshje të konsiderueshme në muajt e ardhshëm”.

Christophe Bechu, ministri për tranzicionin mjedisor, e quajti thatësirën e dimrit “të paprecedentë” dhe paralajmëroi se vendi ishte në gatishmëri.

U thanë liqene dhe kanale 

Në Itali, disa nga trupat ujorë më të famshëm të vendit po thahen.

Niveli i ujit në liqenin Garda është aq i ulët sa që tani është e mundur të ecësh në ishull në mes të shtratit të liqenit. Pak muaj më parë kjo këngë nuk ekzistonte.

Ishulli San Biagio në liqenin Garda, Italia Veriore

Tani është gjithashtu shumë më e vështirë të marrësh një taksi uji në Venecia, pasi disa nga kanalet e saj janë bërë shumë të cekëta që gondolat të lundrojnë, pjesërisht për shkak të mungesës së reshjeve.

Një qytet që prej kohësh i frikësohej përmbytjeve tani po lufton me problemin e kundërt.

Një nga kanalet e tharë në Venecia

Lumi më i gjatë i Italisë, Po, i cili përshkon zemrën e tij bujqësore veriore, ka 61% më pak ujë se zakonisht për këtë periudhë të vitit.

Verën e kaluar, qeveria italiane shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në zonën përreth Po, e cila ka përjetuar thatësirën më të madhe në 70 vjet.

Giorgio Zampetti, drejtor i përgjithshëm i Legambiente, një grup mjedisor italian, ka frikë se më e keqja nuk ka ardhur ende: “2023 sapo ka filluar, por po tregon shenja shqetësuese për sa i përket ngjarjeve ekstreme të motit dhe niveleve të thatësirës,” tha ai në një deklaratë për mediat.

Frika për furnizimin me ujë

Në Spanjë, e cila përjetoi vitin më të nxehtë të regjistruar në 2022, ka shqetësime për furnizimin me ujë.

“Ne nuk mund të garantojmë furnizimin me ujë për pije ose përdorim ekonomik, duke u mbështetur vetëm në shi”, tha së fundmi në një konferencë shtypi Teresa Ribera Rodríguez, Ministrja e Tranzicionit Mjedisor.

Rezervuari Siurana në Katalonjë

Vendi ka miratuar planet për të investuar rreth 24 miliardë dollarë në menaxhimin e ujit, duke përfshirë masat për përmirësimin e kanalizimeve dhe trajtimit dhe modernizimin e ujitjes.

Që nga viti 1980, uji mesatar i disponueshëm është ulur me 12%, me parashikime që mund të ketë një rënie të mëtejshme deri në 40% deri në vitin 2050.

Moti i thatë i Spanjës po kërcënon gjithashtu jamón ibérico bellota të çmuar, pasi reshjet e pakta dhe rritja e temperaturave ndikojnë te lisat që hanë derrat.

Javët e ardhshme do të jenë vendimtare

Ndërsa Evropa është goditur nga thatësirat e verës më parë, ekspertët kanë frikë se dy muajt e fundit të thatë jashtëzakonisht mund të sinjalizojnë një realitet të ri, i shkaktuar pjesërisht nga rritja e temperaturave mesatare globale.

“Këto kushte ishin të rralla në të kaluarën, por ndryshimi i klimës po ndryshon modelet e reshjeve në Evropë dhe i bën këto ekstreme më të shpeshta dhe më intensive,” tha për CNN Andrea Toretti, një klimatologe në Qendrën e Përbashkët të Kërkimeve të Komisionit Evropian.

“Ka një shqetësim në rritje për mungesën e reshjeve në javët e fundit, si dhe një thatësirë ​​në 2022. Javët e ardhshme do të jenë vendimtare”, beson Toretti.

Atribuimi i thatësirës së dimrit me ndryshimet klimatike do të kërkojë analiza specifike që ende nuk janë kryer, por Toretti thotë se ngjarje të tilla “janë një efekt i pritshëm i ndryshimit të klimës në drejtim të ekstremeve më të shpeshta dhe më intensive”.

LEXO EDHE:

Back to top button