E djathta ekstreme kryeson në sondazhet e zgjedhjeve legjislative të Francës

E djathta ekstreme kryeson në sondazhet e zgjedhjeve legjislative të Francës

Sondazhi i fundit sugjeron se e djathta ekstreme ka rreth 36 për qind të votave ndërsa Franca përgatitet për zgjedhjet parlamentare, raundi i parë i të cilave është më 30 qershor.

Raundi i dytë do të zhvillohet në vijim, më 7 korrik.

Nëse Fronti Kombëtar fiton, Franca do të ketë qeverinë e parë të ekstremit të djathtë që kur u pushtua nga nazistët në Luftën e Dytë Botërore.

Megjithatë, presidenti Emmanuel Macron thotë se nuk do të tërhiqet para përfundimit të mandatit të tij në vitin 2027.

Një sondazh i Ifop Fiducial sugjeron se Fronti Kombëtar do të marrë rreth 36 për qind, koalicioni i Frontit Popullor i centristëve, të majtëve dhe të Gjelbërve rreth 28 për qind, dhe partia e qendrës së djathtë të Presidentit Macron rreth 20 për qind.

Popullariteti në rritje i së djathtës ekstreme duket se rrjedh nga ndjenjat e pasigurisë dhe për shkak se politika e Francës tani është thellësisht e polarizuar, do të jetë e vështirë për një koalicion të formohet në parlament nëse asnjë parti nuk fiton plotësisht.

Pjesëmarrja pritet të jetë më e lartë këtë herë pasi votuesit e dinë se këto mund të jenë një zgjedhje historike, shkruan euronews, përcjell Telegrafi.

Shumë janë të vendosur të vendosin në pushtet të djathtën ekstreme, me të tjerët të dëshpëruar për t’i mbajtur jashtë.

Ndërkohë, presidenti Macron ka shumë të ngjarë të detyrohet të emërojë një kryeministër nga një parti rivale pasi partia e tij nuk tregon shenja fitimtare.

Dhe nëse Fronti Kombëtar fiton, kjo do të thotë që Bardella ka shumë të ngjarë të jetë kryeministri i ardhshëm i Francës.

Kur presidenti dhe kryeministri janë nga parti të ndryshme, qeveria e Francës përshkruhet si në “bashkëjetesë”.

LEXO EDHE:

Back to top button