E fshehur në ngarkesat me banane, sekuestrohet 5.7 ton kokainë në Britani

E fshehur në ngarkesat me banane, sekuestrohet 5.7 ton kokainë në Britani

Policia britanike sekuestroi një rekord 5.7 ton kokainë më 8 shkurt në një kontejner në portin e Southampton, sipas një njoftimi nga Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA).

Kokaina, me një vlerë prej më shumë se 450 milion £ bazuar ishte fshehur në një ngarkesë banane nga Amerika e Jugut. Studiuesit e NCA besojnë se destinacioni përfundimtar i mallrave ishte Hamburgu.

Rekordet e mëparshme ishin 3.7 dhe 3.2 ton, tha NCA, e cila vlerëson se tregtia e drogës në Britani ka një qarkullim vjetor prej katër miliardë paund.

Në një deklaratë për shtyp nga agjencia, drejtori i NCA, Chris Farrimond, theksoi se kjo konfiskim është një “goditje e madhe për kartelet ndërkombëtare”, pasi “i privon ata nga të ardhura të mëdha”.

Në muajt e fundit, sasi të mëdha të kësaj droge janë sekuestruar nga autoritetet e Holandës, Belgjikës dhe Spanjës, pra të tre vendeve europiane që konsiderohen si portat kryesore të importit të kokainës, e cila vjen kryesisht nga Panamaja, Kolumbia dhe Ekuadori.

Një total prej 116 ton kokainë u kapën në portin belg të Antëerp vitin e kaluar, një rekord, ndërsa autoritetet holandeze thanë se kapën 59.1 ton kokainë në të njëjtën periudhë.

LEXO EDHE:

Back to top button