E thatë, e yndyrshme, problematike: Çfarë duhet të hani sipas llojit të lëkurës tuaj?

Lëkura e bukur e fytyrës është një dëshirë e pothuajse secilit prej nesh dhe në ruajtjen e shëndetit të saj, përveç kozmetikës, një rol të madh luan edhe zgjedhja e ushqimit. Nutricionistët.

konfirmoni se ushqimi i duhur është një faktor i rëndësishëm për lëkurën rinore dhe të shëndetshme.

“Kur bëhet fjalë për gjendjen e lëkurës, njerëzit zakonisht mendojnë se ajo duhet të trajtohet vetëm me produkte kujdesi, por nuk është kështu. Pjesa më e madhe e asaj që shohim në lëkurë është në fakt rezultat i asaj që po ndodh poshtë. “Ushqimi është një pjesë e rëndësishme e shëndetit të lëkurës”, tha dietologia Lisa Moskowitz për Healthline.

Dermatologu Michael Green pajtohet me të.

“Ushqyerja në radhë të parë ndikon në nivelin e hormoneve në organizëm dhe janë ato që rregullojnë shumë procese natyrore në organizëm. Kjo do të thotë se shëndeti i përgjithshëm dhe pamja e lëkurës lidhet drejtpërdrejt me luhatjen e hormoneve, e cila rregullohet pikërisht nga dieta”, shpjegon Green, i cili beson se duke konsumuar disa ushqime, por edhe duke shmangur disa të tjera, mund të bëjmë një. shumë për të ruajtur shëndetin e lëkurës.

Megjithatë, ushqimet më të mira për ju do të varen nga lloji i lëkurës suaj, thonë ekspertët. Kjo strategji është e ngjashme me mënyrën se si do të zgjidhni një hidratues që është i ndryshëm nga ai që ka shoku juaj me një lloj lëkure të ndryshme. Si rregull i përgjithshëm, kjo do të thotë se dieta më e mirë për lëkurën e thatë nuk do t’u përshtatet atyre me lëkurë të yndyrshme dhe anasjelltas.

Lëkurë e thatë dhe e ndjeshme

Nëse lëkura juaj është e thatë, ajo ka nevojë për hidratim. Moskowitz thotë se duhet të pini të paktën dy litra ujë në ditë ose të hani shumë fruta. Përfshini spinaqin, brokolin dhe patatet e ëmbla në dietën tuaj të përditshme. Acidet yndyrore gjithashtu mund të ndihmojnë lëkurën tuaj dhe gjenden në avokado, vaj ulliri dhe salmon.

Por ka edhe ushqime që duhet t’i shmangni ose të paktën t’i minimizoni. Kjo, këshillon dietologu, janë të gjitha ushqimet dhe pijet që e thajnë lëkurën – veçanërisht kafeina dhe alkooli.

Lekure e yndyrshme

Moskowitz thotë se shumë njerëz mund të mendojnë se duhet të eliminojnë të gjitha ushqimet yndyrore nga dieta e tyre, por kjo nuk është gjithmonë mënyra më e mirë për të bërë, sepse vajrat anti-inflamator mund të ndihmojnë. Ato gjenden në avokado, ullinj, peshk dhe fara liri. Megjithatë, ai këshillon që të reduktohet marrja e ushqimeve të yndyrshme që përpunohen, si patate të skuqura dhe të keni kujdes në marrjen e sheqerit.

Prodhimi i tepërt i sebumit, i cili do të bllokojë poret, mund të parandalohet duke ngrënë më shumë peshk dhe drithëra dhe duke shmangur mishin e kuq. “Zëvendësoni sheqerin me sheqerin natyral që gjendet tek frutat”, këshillon dietologia.

Lëkura problematike e prirur ndaj akneve

Në këtë rast bëhet fjalë për sekretimin e yndyrave, inflamacioneve dhe baktereve dhe Moskowitz këshillon që duhet të reduktoni marrjen e produkteve të qumështit, ushqimeve të yndyrshme, por edhe sheqerit, sepse pikërisht ushqimet e tilla ndikojnë në punën e hormoneve dhe në sekretimin e tepricave. yndyrat. Në vend të kësaj, ju duhet të përfshini probiotikë në dietën tuaj.

LEXO EDHE:

Back to top button