Ekspertët thonë se këto janë ushqimet më të këqija për kolesterolin

Ekspertët thonë se këto janë ushqimet më të këqija për kolesterolin

Kolesteroli i lartë është një çështje e përhapur në Shtetet e Bashkuara, duke prekur dy në pesë të rritur amerikanë dhe duke rritur rrezikun e tyre për goditje në tru dhe sulm në zemër.

Kolesteroli është i nevojshëm për ndërtimin e qelizave dhe prodhimin e hormoneve, por nivelet e tepërta mund të çojnë në probleme shëndetësore si arteroskleroza. Kjo gjendje përfshin grumbullimin e kolesterolit në enët e gjakut, duke dëmtuar rrjedhjen e gjakut në organet thelbësore dhe duke shkaktuar potencialisht sulme në zemër, goditje në tru dhe mosfunksionim të veshkave.

Nivelet tuaja të kolesterolit maten përmes një testi gjaku të njohur si panel lipid. Nëse kolesteroli juaj është i lartë, mjeku juaj mund të përshkruajë ilaçe dhe të rekomandojë ndryshime në stilin e jetës, veçanërisht rregullime dietike. Ekspertët theksojnë disa ushqime që ndikojnë negativisht në nivelet e kolesterolit dhe këshillojnë shmangien e tyre për të ruajtur shëndetin e zemrës.

Produktet e qumështit me yndyrë të plotë janë të pasura me yndyra të ngopura, të cilat rritin kolesterolin LDL (të keq).

Yndyrat e ngopura pengojnë aftësinë e trupit për të pastruar LDL nga qarkullimi i gjakut. Zgjidhni produkte qumështi pa yndyrë si kosi dhe kefiri për të reduktuar marrjen e yndyrave të ngopura ndërkohë që merrni ende lëndë ushqyese thelbësore si magnezi, kalciumi dhe vitamina D. Shtimi i yndyrave të shëndetshme të pangopura, si bajamet ose farat chia, në bulmetrat pa yndyrë mund ta përmirësojë vlerat ushqyese.

Mishi i kuq, duke përfshirë viçin, derrin dhe qengjin, është i pasur me yndyra të ngopura, duke e bërë të vështirë për trupin të shpërbëjë kolesterolin.

Ndonëse nuk është e nevojshme të eliminoni plotësisht mishin e kuq, merrni parasysh përdorimin e tij me masë në vakte. Përfshini burime alternative të proteinave si fasulet, drithërat me shumë proteina dhe thjerrëzat për të plotësuar proteinat dhe fibrat në dietën tuaj.

Lëkurët e mishit, si ato nga mishi i pulës, gjelit të detit dhe derrit, janë gjithashtu të larta në yndyrna të ngopura.

Zgjidhni burime proteinash pa yndyrë si shpendët pa lëkurë, peshkun, bishtajoret dhe tofunë për të reduktuar marrjen e yndyrave të ngopura dhe për të promovuar shëndetin e zemrës. Për më tepër, kërkoni mish të bluar pa lëkurë për të shmangur yndyrën e tepërt të ngopur.

Ushqimet shumë të përpunuara, si salsiçet e tymosura dhe patatet e skuqura, janë të dëmshme për shëndetin kardiovaskular për shkak të niveleve të larta të yndyrave të pashëndetshme, kripës dhe fibrave të ulëta, vitaminave dhe mineraleve. Në vend të kësaj, përqendrohuni në ushqime të plota të përpunuara minimalisht, të cilat ofrojnë ekuilibër më të mirë ushqyes.

Ushqimet e skuqura shpesh përmbajnë yndyrna trans, të cilat mund të rrisin kolesterolin LDL dhe rrezikun e përgjithshëm të sëmundjeve të zemrës. Shmangni ushqimet e skuqura të ëmbla dhe të shijshme, si pula e skuqur, petullat dhe patatet e skuqura.

Përveç ndryshimeve dietike, ruajtja e shëndetit të përgjithshëm të zemrës përfshin një kombinim të stërvitjes, ushqimeve me lëndë ushqyese, gjumit adekuat dhe, nëse është e nevojshme, menaxhimit të ilaçeve. Gjenetika luan një rol të rëndësishëm në nivelet e kolesterolit, dhe ndonëse dieta është e rëndësishme, nuk mund të bëjë shumë. Ndjekja e udhëzimeve Life’s Essential 8 të Shoqatës Amerikane të Zemrës, të cilat përfshijnë rekomandime për dietë, gjumë, stërvitje dhe lënien e duhanit, mund t’ju ndihmojnë të menaxhoni shëndetin tuaj kardiovaskular në mënyrë efektive.

LEXO EDHE:

Back to top button