Ekzekutohet në shkëmbim zjarri lideri i opozitës në Çad

Ekzekutohet në shkëmbim zjarri lideri i opozitës në Çad

Një lider i opozitës në Çad është vrarë gjatë një shkëmbimi zjarri me forcat e sigurisë, thonë zyrtarët. Vdekja e Yaya Dillo vjen pasi qeveria e fajësoi atë për një sulm vdekjeprurës ndaj agjencisë së sigurisë së vendit. Ai e mohoi akuzën.

Të mërkurën, të shtëna të forta armësh u dëgjuan pranë selisë së partisë së tij në kryeqytet, N’Djamena. Dillo është një kundërshtar i zëshëm i kushëririt të tij, Presidentit Mahamat Déby, i cili ka qenë në pushtet që nga viti 2021.

Deby pasoi babain e tij, i cili u vra nga rebelët pas tre dekadash në pushtet. Trazirat në vendin e Afrikës Qendrore pasojnë njoftimin se zgjedhjet presidenciale do të mbahen më 6 maj. Këto zgjedhje synojnë ta kthejnë vendin në qeverisje kushtetuese.

Ministri i Komunikimit, Abderaman Koulamallah i tha agjencisë së lajmeve AFP se Dillo kishte vdekur të mërkurën “aty ku ishte tërhequr, në selinë e partisë së tij. Ai nuk donte të dorëzohej dhe qëlloi kundër forcave të rendit”. Të mërkurën, Dillo tha se akuza që ai qëndron pas sulmit në selinë e Agjencisë Kombëtare të Sigurisë (ANSE) kishte për qëllim ta frikësonte që të mos shkonte në zgjedhje.

Një nga kolegët e Dillos, sekretari i përgjithshëm i Partisë Socialiste Pa Kufij (PSF), i tha agjencisë së lajmeve Reuters se anëtarët e PSF ishin sulmuar nga ushtarët jashtë ndërtesës së ANSE, ndërsa përpiqeshin të merrnin trupin e kolegut të tyre Ahmed Torabi.

Zyrtari i PSF tha se Torabi u arrestua dhe u qëllua për vdekje të martën, përpara se trupi i tij të hidhej jashtë ndërtesës së ANSE. Sipas qeverisë, Torabi kishte tentuar të vriste presidentin e Gjykatës së Lartë. Të afërmit dhe anëtarët e partisë që u përpoqën të arrinin tek trupi i tij u qëlluan të mërkurën në mëngjes, duke rezultuar në viktima të shumta, tha sekretari i përgjithshëm.

LEXO EDHE:

Back to top button