Rita Ora flet për ankthin dhe betejën me shëndetin mendor: Është shumë e vështirë në këtë industri

Rita Ora flet për ankthin dhe betejën me shëndetin mendor: Është shumë e vështirë në këtë industri

Rita Ora ka zbuluar se ajo është ‘mësuar të njohë’ shenjat që tregojnë se do të pësojë një sulm paniku pasi luftoi me ankthin ‘vërtetë të keq’ për shumë vite.

Këngëtarja, 33 vjeçe, tregoi sinqerisht betejat e saj për shëndetin mendor në një intervistë me Evgeny Lebedev në podcastin e tij “Brave New World”, si dhe metodat e ndryshme që ajo përdor për të menaxhuar mirëqenien e saj.

Duke vlerësuar metodat e mirëpublikuara të “The Ice Man Wim Hof”, Rita tha se merr pjesë rregullisht në sauna me rreze infra të kuqe 40-minutëshe, e ndjekur nga një zhytje ose dush i ftohtë, shkruan DailyMail.

Interpretuesja e hitit “Hot Right Now” shtoi se sulmet e panikut ‘dikur ndiheshin të huaja’ kur ndodhnin, por ka përdorur akupunkturën dhe metoda të tjera të mjekësisë kineze për të kontrolluar simptomat e saj.

Rita shpjegoi: “Unë kam një ankth shumë të keq, mendoj se kushdo në industrinë time ka ankth të jem e sinqertë, mendoj se tani është shumë mirë që është bërë një bisedë dhe ka ditë që janë më të mira se ditët e tjera, ashtu si ankthi, thjesht si të kesh sulme paniku”.

“Tani kam mësuar vërtet të kuptoj se kur do të vijë. Më parë do të ndihesha ende sikur isha e huaj dhe do të bëja gjëra të vogla, si në sistemin tim nervor përreth për mua është stomaku im, bëj shumë akupunkturë olf atje përreth, dhe thjesht marr frymë dhe qëndroj aty për rreth 20 minuta”.

“Unë e dua mjekësinë kineze, përpiqem të inkorporoj shumë metoda të ndryshme, nuk jam vetëm një gjë për një person”, tha Ora.

Rita zbuloi gjithashtu se pasi u ‘fiksua’ pas metodave të Wim Hof-it, të cilat përfshijnë meditim të rregullt dhe banjë me akull, ajo e befasoi bashkëshortin e saj Taika Waititi duke e ftuar atë të vizitojë shtëpinë e tyre.

Ajo shpjegoi: “Unë në fakt i kërkova të vinte dhe t’i bënte një surprizë burrit tim për ditëlindjen e tij, dhe burri im nuk është aq i fiksuar sa unë, dhe ai nuk e dinte se do të vinte”.

Rita më parë foli për betejat e saj me shëndetin mendor përmes vargjeve në këngët e albumit “You and I”, duke zbuluar se ajo iu nënshtrua terapisë pasi humbi një pjesë të vetes gjatë viteve.

Në këngën “Girl In The Mirror”, Rita këndon: “Më fal, të dua, thjesht ajo e di se çfarë ndjej. Ka kaluar terapi vetëm për të marrë këtë nivel shërimi”.

Në janar, Rita zbuloi shpresat e saj për të bashkëpunuar me artistë të tjerë shqiptarë si Bebe Rexha dhe Dua Lipa.

Burri i saj regjisor Taika, 48 vjeç, gjithashtu publikoi një projekt në vitin 2023: filmin artistik “Next Goal Wins”, të cilin e promovoi në emisionin e Jimmy Fallon.

Ata të dy u martuan në gusht të vitit 2022, por Rita nuk e konfirmoi martesën deri në janar të vitit 2023, kur ajo tha në një intervistë për Heart FM: “Po [jam e martuar]. Unë jam zyrtarisht jashtë tregut të beqarëve”.

Rita gjithashtu foli kohët e fundit nëse fëmijët janë apo jo në horizont të çiftit, duke pranuar se marrëdhënia e saj me Taikan e kishte ‘pjekur’ atë si person.

Këngëtarja tha për ‘Blag Magazine’ se martesa ishte presion i mjaftueshëm, por ‘atëherë është sikur të kesh fëmijë dhe të gjitha këto gjëra të mësojnë. Por unë kurrë nuk kam besuar në këtë’.

Ajo dhe Taika sigurisht kanë hapësirë të mjaftueshme tani që kanë blerë një rezidencë trekatëshe në Zelandën e Re.

LEXO EDHE:

Back to top button