Elon Musk dikur u tall me makinën elektrike BYD të Kinës. Tani as atij dhe as Teslës nuk i duket më qesharake

Elon Musk dikur u tall me makinën elektrike BYD të Kinës. Tani as atij dhe as Teslës nuk i duket më qesharake

Prodhuesi më i rëndësishëm i makinave në botë është aktualisht një kompani në pronësi kineze, e mbështetur nga Warren Buffett, dhe tani që mban Elon Musk “në një vrimë miu”.

BYD, prodhuesi i automjeteve me të cilin Musk qeshte dikur, e kaloi Teslën në fund të vitit të kaluar si marka më e shitur e automjeteve elektrike në planet (Tesla e kapërceu atë në tremujorin e parë të këtij viti, por ata po na marrin frymë në qafë). Dhe tani Toyota duhet të hidhet, sepse BYD nuk po ndalet, duke zbuluar një motor të ri hibrid që BYD thotë se mund t’ju çojë nga Nju Jorku në Miami pa karburant.

Kjo është 1,300 milje (2,092 km) në një udhëtim të vetëm – qindra milje përtej intervalit standard për hibridet e tjera në treg. Sipas The Wall Street Journal, diapazoni i prodhuesve më të mëdhenj të makinave hibride në botë është zakonisht pak më shumë se 680 milje (1094 km).

Aksionet e BYD në Hong Kong u rritën me më shumë se 5% të mërkurën. Ka disa arsye pse e gjithë kjo është e rëndësishme.

Së pari: Tesla është makina elektrike më e shitur në Amerikë, por ajo po humbet pjesën e tregut jashtë shtetit ndaj konkurrentëve të huaj që mund t’i bëjnë makinat e tyre më të lira. Dhe ndërsa Tesla është një pionier në automjetet elektrike, ajo nuk ka prezantuar risi të rëndësishme në vitet e fundit që do të ndihmonin në justifikimin e çmimit të saj më të lartë.

Kjo është arsyeja pse BYD – që prodhon si EV ashtu edhe hibride – tani po “ha drekën e Teslës” në skenën globale.

Kina është tregu më i madh i makinave në botë dhe BYD është më i shituri i saj, duke ia kaluar Volkswagen vitin e kaluar.

Për më tepër, sedanët e BYD janë të lira. Dy modelet që do të mburren me njësinë e re të energjisë fillojnë nga rreth 14,000 dollarë. (Për krahasim, hibridi më i shitur në SHBA, Toyota Prius, fillon nga 28,000 dollarë.)

Evolucioni i BYD-së nga një prodhues i vogël autobusësh në një markë globale të energjisë ka habitur të gjithë skeptikët, përfshirë Musk, i cili e hodhi poshtë BYD plotësisht në një intervistë të Bloomberg në 2011.

I pyetur se si BYD konkurron me Teslën, Musk u përgjigj me një të qeshur të vetëkënaqur.

“A e keni parë makinën e tyre?” e pyet retorikisht bashkëbiseduesin. Kur gazetari e pyeti përsëri se çfarë mendonte, ai shpjegoi se mendonte se produkti i BYD nuk ishte “veçanërisht tërheqës” dhe se teknologjia “nuk ishte diçka e fortë”.

Natyrisht, shumë gjëra kanë ndodhur në dekadën që nga ajo kohë, dhe Musk “i hëngri” këto fjalë në janar, duke thënë se besonte se prodhuesit kinezë të automjeteve elektrike mund “të shkatërronin shumë kompanitë e tjera të makinave në botë” nëse nuk futnin politika më të forta tregtare. .

Ndërkohë, BYD ka një avantazh tjetër që i mungon Tesla: prodhon hibride.

Makinat hibride si Prius ishin menduar të ishin një hap i shkurtër jetëshkurtër drejt një të ardhmeje tërësisht elektrike. Por në Shtetet e Bashkuara, të paktën, shitjet e automjeteve elektrike po bien pjesërisht sepse rrugëve të vendit u mungon infrastruktura për t’i mbështetur ato.

Gama e automjeteve elektrike ka bërë një rrugë të gjatë – shumica kanë një distancë prej 300 milje për karikim, që është më shumë se sa do të kalonin shumica e njerëzve përpara se të ndalonin edhe në një makinë tradicionale. Problemi është se ne nuk kemi mjaft stacione karikimi në rrugë ose urbane për t’i bërë klientët të kënaqur me këtë ide. Arsyeja kryesore pse blerësit amerikanë nuk do të marrin në konsideratë një EV – cituar nga 52% e konsumatorëve në një studim të fundit të JD Power – është mungesa e disponueshmërisë së stacioneve të karikimit.

Në vend të kësaj, po blihen më shumë hibridë, të cilët janë shumë më të lirë se makinat EV, kosto më të ulëta të karburantit në afat të gjatë dhe janë disi më të mira për mjedisin sesa motorët konvencionalë. (Theksimi në “disi më mirë”… Hibridet janë ende duke përdorur lëndë djegëse fosile, duke mos bërë shumë për të ndihmuar botën të përmbushë qëllimet e saj klimatike në mënyrën se si mund të adoptimi masiv i automjeteve elektrike.)

Tani për tani, Tesla dhe prodhuesit e tjerë të automjeteve amerikane janë plotësisht të mbrojtur nga konkurrenca kineze nga tarifat e rënda dhe pengesat kryesore rregullatore. Por është e paqartë se sa do të zgjasë kjo mbrojtje nëse konsumatorët amerikanë fillojnë të kërkojnë opsione më të lira të disponueshme jashtë shtetit.

LEXO EDHE:

Back to top button