Elon Musk pezullon Kanye West nga Twitter për nxitje të dhunës

Elon Musk pezullon Kanye West nga Twitter për nxitje të dhunës

Kanye West është pezulluar nga Twitter dhe është akuzuar për “nxitje të dhunës” për shkak të postimeve fyese, vetëm dy muaj pas ndalimit të tij të fundit.

Reperi amerikan, i cili tani quhet Ye, postoi një seri postimesh në Twitter, njëra prej të cilave dukej se tregonte një simbol që kombinonte një svastikë dhe një yll hebre.

Shefit të ri të Twitter, Elon Musk iu kërkua nga një përdorues që të “rregullonte Kanye”.

West kishte “shkelur rregullin tonë kundër nxitjes së dhunës”, shkroi Musk në Twitter.

“Llogaria do të pezullohet”, shkroi Musk në një postim në Twitter.

Gjithashtu të enjten, gjatë një interviste me teoricienin e konspiracionit amerikan Alex Jones dhe me fytyrën e mbuluar me maskë, West lavdëroi udhëheqësin nazist Adolf Hitler.

Kreu i Trustit Arsimor të Holokaustit në Mbretërinë e Bashkuar i përshkroi komentet e Ëest si “të neveritshme dhe të neveritshme”.

“Këto komente të përziera me profilin e tij të lartë dhe ndjekjen e madhe kanë pasoja të rrezikshme,” tha shefi ekzekutiv Karen Pollock.

Në muajt e fundit West ka shkaktuar polemika me një sërë komentesh antisemite dhe raciste – duke çuar në ndërprerjen e lidhjeve me reperin nga gjiganti i veshjeve Adidas.

LEXO EDHE:

Back to top button