Erdogan viziton Orbanin

Erdogan viziton Orbanin

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan po viziton sot Hungarinë me ftesë të kryeministrit hungarez Viktor Orbán, njoftoi agjencia hungareze e lajmeve MTI. Liderët e dy vendeve do të takohen në zyrën e Orbanit dhe tema të diskutimit do të jenë siguria, industria e mbrojtjes dhe çështjet ekonomike, bëri të ditur zëdhënësi i kryeministrit.

Ai do të merret edhe me përgatitjet për takimin e radhës të nivelit të lartë të Këshillit Hungaro-Turk për Bashkëpunim Strategjik, i cili do të mbahet në fund të vitit.

Hungaria dhe Turqia janë të vetmet anëtarë të aleancës së 31-të të NATO-s që nuk kanë ratifikuar ende protokollet për pranimin e Suedisë në aleancë dhe nuk është e qartë nëse kjo do të jetë një nga temat e bisedës gjatë vizitës së Erdoganit, shkruan agjencia sllovene STA. .

Në samitin e korrikut të aleancës në Vilnius, presidenti turk tha se Turqia do të ratifikojë protokollet suedeze të anëtarësimit në vjeshtë, gjë që befasoi elitën politike në Budapest, sipas portalit hungarez Telex.

Të nesërmen, kreu i diplomacisë hungareze, Peter Szijjártó, deklaroi se ratifikimi hungarez i pranimit të Suedisë në NATO pas përfundimit të bllokadës turke ishte një “çështje thjesht teknike”. Erdogan ishte për herë të fundit në Budapest në nëntor 2019 dhe është takuar me Orban disa herë gjatë viteve të fundit.

Kryeministri hungarez mori pjesë në inaugurimin e Erdoganit pasi presidenti turk fitoi një mandat të ri pesë-vjeçar në zgjedhjet në fund të majit. Presidenti serb Aleksandar Vuçiq po ashtu viziton Hungarinë këtë fundjavë dhe parashikohet që të dielën të takohet veçmas me Orbanin dhe Erdoganin, raportoi STA.

Tanjug shkruan se presidenti i Republikës Srpska Milorad Dodik, i cili ndodhet në Hungari me Vuçiqin dhe anëtaren serbe të Kryesisë së Bosnjës dhe Hercegovinës, Zeljka Cvijanoviç, do të takohet me Orbanin me rastin e festës kombëtare hungareze dhe hapjes së botës. Kupa. në atletikë në Budapest.

LEXO EDHE:

Back to top button