Erdogani nis anijen drejt ishujve grekë, Athina i kërkon ndihmë Francës

Erdogani nis anijen drejt ishujve grekë, Athina i kërkon ndihmë Francës

Përshkallëzim i ri të tensionit në Qipro dhe Mesdheun lindor mes Turqisë dhe Greqisë. Mediat greke raportojnë se turqit po vazhdojnë provokimet, pasi menjëherë pasi Donmez njoftoi studimet e reja sizmike të Oruc Reis në Mesdheun lindor, ata lëshuan një version “NAVTEX” me të cilin ka qenë gjysma e Gjirit të Antalias i bllokuar. “NAVTEX” vjen pak pasi ministri turk i Energjisë Fatih Domez njoftoi studime të reja sizmike nga anija turke

Sipas informacioneve, anija kërkimore turke është përmirësuar pasi diapazoni i kabllove të saj është pothuajse dyfishuar nga gati 2.5 kilometra në 4 kilometra.

Kujtohet se sipas korrespondentit të SKAI-t, Donmez u deklarua se “anija Oruc Reis kishte kryer operacione për një kohë të gjatë në Mesdheun lindor. Ata e sollën në port sipas nevojës për të bërë disa punë për modernizimin e pajisjeve dhe softuerit.”

Siç shpjegoi korrespondenti, “tani edhe ky (Oruc Reis) po konvertohet për të bërë studime sizmike tredimensionale, siç është bërë edhe në Mbarbaros Hairetin Pasha dhe montimi i tij vazhdon”.

Së fundi, Fatih Donmez njoftoi, pa dhënë detaje të tjera, se “brenda këtij muaji do të përfundojmë punën e modernizimit dhe do të dërgojmë Oruc Reis në stacionin e ri të shërbimit”

LEXO EDHE:

Back to top button