Erërat e fuqishme, momenti kur pastruesit e xhamave “u luhatën bashkë me litarë” në ndërtesën 51-katëshe në Pekin të Kinës

Erërat e fuqishme, momenti kur pastruesit e xhamave “u luhatën bashkë me litarë” në ndërtesën 51-katëshe në Pekin të Kinës

Në disa pamje të publikuara në rrjetet sociale shihen pastruesit e dritareve që punonin në një ndërtesë 51-katëshe në Pekin, të cilët “u luhatën bashkë me litarë” nga erërat e forta.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, pamjet e shpërndara gjerësisht në mediat sociale tregojnë rreth një duzinë njerëz që varen nga një prej ndërtesave më të larta të kryeqytetit kinez.

Erërat e forta që goditën qytetin panë punëtorët duke “u luhatur” nga njëra anë në tjetrën nga një lartësi e madhe në selinë e CCTV (Televizioni Qendror Kinez).

Korrespondenti i BBC-së për Kinën, Stephen McDonell, postoi në X (ish-Twitter): “Jeni me fat që nuk jeni pastruesi i dritareve në kullën e CCTV të Pekinit”.

Ndërtesa e selisë së CCTV-së është rreth 234 metra e lartë, duke e bërë atë një nga rrokaqiejt më të lartë të Pekinit.

Ashtu si shumë qytete në mbarë botën, Pekini është përballur shpesh me ngjarje gjithnjë e më ekstreme të motit vitet e fundit.

Në vitin 2023, kryeqyteti kinez u godit nga një valë e madhe të nxehti që pa temperaturat rekord të djegies së qytetit prej 20 milionë banorësh.

Ajo vjen vetëm disa javë pas përmbytjeve të mëdha që goditën Kinën jugore, të cilat panë dhjetëra mijëra njerëz të evakuuar dhe më shumë se një milion shtëpi të mbetura pa energji elektrike.

LEXO EDHE:

Back to top button