Është koha e duhur për kos nëse doni të humbni peshë: Kur ta hani?

Kosi është një ushqim i shkëlqyeshëm nëse jeni të shqetësuar për peshën, por nuk rekomandohet për njerëzit që janë të prirur ndaj akumulimit të acidit ose që kanë çrregullime të tjera gastrointestinale.

Koha më e mirë për kos është gjatë mëngjesit dhe me stomakun bosh, sepse mëngjesi është periudha kur probiotikët ose bakteret e mira nga kosi arrijnë në zorrën e trashë.

Përveç kësaj, ai siguron një burim të mirë të proteinave, kalciumit, vitaminave B dhe fosforit dhe redukton inflamacionin, përmirëson tretjen dhe zvogëlon rrezikun e obezitetit, sëmundjes së Crohn, kolitit ulceroz dhe sëmundjeve të tjera gastrointestinale.

Megjithatë, nuk rekomandohet për njerëzit që janë të prirur për formimin e acidit ose kanë çrregullime të tjera gastrointestinale.

Në stomak bosh, produktet e qumështit të fermentuara, përfshirë kosin, prodhojnë acid klorhidrik që vret bakteret e acidit laktik në kos dhe shkakton aciditet.

Përveç kësaj, njerëzit intolerantë ndaj laktozës dhe diabetikët duhet ta shmangin atë nëse përmban shumë sheqer.

A duhet të hani kos para apo pas vaktit?

Nuk rekomandohet konsumimi i kosit para vaktit sepse niveli i acidit në stomak është jashtëzakonisht i lartë kur jemi të uritur.

Kosi, nga ana tjetër, përmban shumë acide laktike që vrasin acidin në stomakun tonë dhe reduktojnë ndjeshëm përfitimet shëndetësore.

Proteinat në kos do të na bëjnë të ndihemi të ngopur shpejt.

A mund të hamë kos në fund të vaktit? Përgjigja është po. Preferohet të hani kos si ëmbëlsirë një deri në dy orë pas vaktit.

Jo vetëm që lëngu i stomakut është i holluar, por përmbajtja e acidit në stomak është mjaft e ulët për të lejuar zhvillimin e acidit laktik.

Megjithatë, nuk rekomandohet të hani kos menjëherë pas vaktit ose si ëmbëlsirë menjëherë pasi të keni mbaruar së ngrëni, sepse përmbajtja kalorike nuk është e ulët (megjithatë varet nga lloji i kosit që konsumoni).

A duhet të hamë kos si meze të lehtë?

Kosi si rostiçeri nuk është vetëm i shëndetshëm për peshën tonë, por edhe i mirë për humorin tonë.

Ngrënia e kosit ka një efekt të krahasueshëm me çokollatën, sepse na bën të ndihemi të lumtur dhe me humor të mirë.

A është mirë të hahet kos gjatë natës?

Humbja e muskujve mund të ndodhë kur trupi ynë është në qetësi, për shembull, kur shkojmë në shtrat.

Proteinat në kos, nga ana tjetër, ndihmojnë në rritjen e masës së ligët. Krahasuar me ushqimet e tjera me sheqer dhe ushqimet e padëshiruara, kosi është një zgjedhje shumë më e shëndetshme për një meze të lehtë të natës vonë.

Gjithashtu, për shkak se kosi është i pasur me kalcium, është mirë ta hani pas mesnate, kur niveli i kalciumit në organizëm është më i ulëti. Prandaj, nëse natën jemi të uritur, është alternativa më e mirë për ushqimin e padëshiruar.

Megjithatë, kini parasysh se jo të gjithë koset kanë të njëjtën përmbajtje ushqyese, ndaj këshillohet gjithmonë të zgjidhni produkte pa sheqer.

LEXO EDHE:

Back to top button