Filipçe arsyeton vonesën e dozave të vaksinës kundër Covid-19

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe në konferencën e sotme për shtyp sërish siguroi që vaksina kundër Covid-19 do të mbërrijë në vend gjatë muajit shkurt. Ai tha se dozat do të arrijnë përmes marrëveshjes direkte me kompaninë Pfizer por edhe nga mekanizmi COVAX, transmeton Alsat.

- Advertisment -

“Tashmë janë rezervuar dozat për vendin tonë , ashtu siç paralajmëruam. Me këtë dinamikë, presim që dozat e para të arrijnë në muajin shkurt. Ditëve të fundit jemi informuar edhe nga mekanizmi COVAX, se edhe vaksinat e tyre do të arrijnë në muajin shkurt”, pohoi Filipçe.

Filipçe nuk përjashtoi mundësinë që vaksina të arrijë në vend para muajit shkurt, si pjesë e donacioneve nga vendet e BE-së, por që sipas tij problemi kryesorë për vonesën është se edhe vetë vendet e BE-së kanë marrë shumë pak doza të vaksinave.

“Është e mundur, që ndonjë prej vendeve me të cilët bisedojmë, më konkretisht Austria, Bullgaria, Polonia dhe Greqia, të ndajnë sasi nga vaksinat e tyre, por na tregojnë se problemi kryesorë për mosrealizim të mekanizmit të paralajmëruar nga ana e Komisionit Evropian për Solidaritet, jo vetëm për vendin tonë, por edhe me vendet tjera që nuk janë pjesë e BE-së, problemi është në sasinë që e kanë marrë ata për vete. Shumë më e vogël, rreth 1/10 nga sasia e planifikuar për vendet e tyre. Me zmadhimin e prodhimit të kompanisë Pfizer dhe kompanive tjera që janë pjesë e COVAX sistemi, pas muajit shkurt ky proces do të nis gjithkund me tjetër dinamikë”, tha mes tjerash Filipçe.

LEXO EDHE:

Back to top button