Formula 1, shpalos kalendarin me 23 gara për 2021

Drejtuesit e Formula 1, shpalosën kalendari e garave për vitin 2021, ku janë planifikuara 23 gara, mes të cilëve vetëm një ende nuk është konfirmuar. Për shkak të pandemisë “Covid 19” nuk do të zhvillohet gara në Vietnam dhe për vendin e saj pritet kandidatura e vendeve të tjera, për garën e muajit prill.

Në vitin 2021 pritet që pilotët të shijojnë edhe pistën “Zandvort” në Holandë, pasi që gara e sivjetshme u anulua për shkak të koronavirusit.

Me 23 gara të planifikuara, pritet që të jetë një ndër sezonet më të gjata në Formula 1. Kujtojmë se sezoni i ri do të nis më garën në Melburn më 21 mars, ndërsa gara e fundit do të jetë më 4 dhjetor në Abu Dabi.

Provisional 2021 F1 calendar

 • 21 March – Australia (Melbourne)
 • 28 March – Bahrain (Sakhir)
 • 11 April – China (Shanghai)
 • 25 April – TBC (TBC)
 • 9 May – Spain (Barcelona)*
 • 23 May – Monaco (Monaco)
 • 6 June – Azerbaijan (Baku)
 • 13 June – Canada (Montreal)
 • 27 June – France (Le Castellet)
 • 4 July – Austria (Spielberg)
 • 18 July – United Kingdom (Silverstone)
 • 1 August – Hungary (Budapest)
 • 29 August – Belgium (Spa)
 • 5 September – Netherlands (Zandvoort)
 • 12 September – Italy (Monza)
 • 26 September – Russia (Sochi)
 • 3 October – Singapore (Singapore)
 • 10 October – Japan (Suzuka)
 • 24 October – USA (Austin)
 • 31 October – Mexico (Mexico City)
 • 14 November – Brazil (Sao Paulo)*
 • 28 November – Saudi Arabia (Jeddah)
 • 5 December – Abu Dhabi (Abu Dhabi)

LEXO EDHE:

Back to top button